List of female Members of the House of Commons of the United Kingdom

This is a list of women who have been elected as Members of Parliament (MPs) to the House of Commons of the United Kingdom.

1918 to 1935[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Sinn Féin Countess Markiewicz.jpg Constance Markievicz Dublin St Patrick's 1918 (did not take seat) 1922 Constituency abolished due to establishment of Irish Free State
Conservative Lady Astor.jpg Nancy Astor[1] Plymouth Sutton 1919 1945 Retired
Liberal Margartwintringham.jpg Margaret Wintringham[2] Louth, Lincolnshire 1921 1924 Defeated
Conservative Mabel Russell Philipson.jpg Mabel Philipson[3] Berwick-upon-Tweed 1923 1929 Retired
Labour Margaret Bondfield 1919.jpg Margaret Bondfield Northampton & Wallsend 1923 & 1926 1924 & 1931 Defeated & defeated
Labour Dorothy-Jewson.jpg Dorothy Jewson Norwich 1923 1924 Defeated
Labour Susan Lawrence East Ham North 1923 & 1926 1924 & 1931 Defeated & defeated
Unionist Katharine Stewart-Murray, Duchess of Atholl.jpg Katharine Stewart-Murray[4] Kinross and Western Perthshire 1923 1938 Resigned
Liberal 1921 Vera Florence Annie Terrington.jpg Vera Woodhouse[5] Wycombe 1923 1924 Defeated
Labour Ellen Cicely Wilkinson.jpg Ellen Wilkinson Middlesbrough East & Jarrow 1924 & 1935 1931 & 1947 Defeated & died[6]
Conservative Gwendolen-Florence-Mary-Guinness-ne-Onslow-Countess-of-Iveagh.jpg Gwendolen Guinness[7] Southend 1927 1935 Retired
Liberal Hilda Runciman 1927.jpg Hilda Runciman[8] St Ives (contested Tavistock) 1928 1929 Defeated
Labour Ruth Dalton[9] Bishop Auckland 1929 1929 Retired
Labour Ethel Bentham.jpg Ethel Bentham Islington East 1929 1931 Died
Labour Mary Amilton.jpg Mary Hamilton Blackburn 1929 1931 Defeated
Labour Jennie Lee[10][11] North Lanarkshire & Cannock 1929 & 1945 1931 & 1970 Defeated & defeated
Liberal Meganlloydgeorge.jpg Megan Lloyd George[12] Anglesey 1929 1951 Defeated
Independent Liberal
Labour Carmarthen 1957 1966 Died
Labour Cynthia Mosley[13] Stoke-on-Trent 1929 1931 (Crossed the floor) Left Labour Party, joined New Party
New Party 1931 1931 Defeated
Labour Marion Pillips.jpg Marion Phillips Sunderland 1929 1931 Defeated
Labour Edit Picton-Tubervill.jpg Edith Picton-Turbervill[14] The Wrekin 1929 1931 Defeated
Independent Eleanorrathbone.jpg Eleanor Rathbone[15] Combined English Universities 1929 1946 Died
Labour Lucy Noel-Buxton, Baroness Noel-Buxton.jpg Lucy Noel-Buxton[16] North Norfolk & Norwich 1930 & 1945 1931 & 1950 Defeated & retired
Labour Leah manning.jpg Leah Manning[17] Islington East & Epping 1931 & 1945 1931 & 1950 Defeated & defeated
Unionist Helen brown shaw.jpg Helen Brown-Shaw[18] Bothwell 1931 1935 Defeated
Conservative Thelma Cazalet-Keir[19] Islington East 1931 1945 Defeated
Conservative Ida copeland.jpg Ida Copeland[20] Stoke-on-Trent 1931 1935 Defeated
Conservative Marjorie Graves Hackney South 1931 1935 Defeated
Unionist Flo horsbrugh.jpg Florence Horsbrugh[21] Dundee 1931 1945 Defeated
Conservative Manchester Moss Side 1950 1959 Retired
Conservative Mary Pickford MP.jpg Mary Ada Pickford[22] Hammersmith North 1931 1934 Died
Conservative Superintendent Mrs Norah Cecil Runge OBE in 1918.jpg Norah Runge Rotherhithe 1931 1935 Defeated
Conservative Mavis Tate.jpg Mavis Tate Willesden West & Frome 1931 1945 Retired
Conservative Sarah Ward Cannock 1931 1935 Defeated
Conservative Irene Ward.jpg Irene Ward[23] Wallsend & Tynemouth 1931 & 1950 1945 & 1959 Defeated & retired

1935 to 1950[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Conservative Frances Davidson, Viscountess Davidson.jpg Frances Davidson[24] Hemel Hempstead 1937 1959 Retired
Labour Agnes Hardie[25] Glasgow Springburn 1937 1945 Retired
Labour Jennie Adamson.jpg Janet Adamson Dartford & Bexley 1938 1946 Resigned
Labour Baroness Summerskill.jpg Edith Summerskill[26] Fulham West & Warrington 1938 1961 Resigned
Conservative Beatrice Rathbone.jpg Beatrice Wright[27] Bodmin 1941 1945 Retired
Conservative Lady Apsley.jpg Violet Bathurst[28] Bristol Central 1943 1945 Defeated
Labour Barbara Ayrton-Gould.jpg Barbara Ayrton-Gould[29] Hendon North 1945 1950 Defeated
Labour Alice Bacon.jpg Alice Bacon [30] Leeds North East & Leeds South East 1945 1970 Retired
Labour Bessie Braddock Liverpool Exchange 1945 1970 Retired
Labour Barbara Castle[31] Blackburn 1945 1979 Retired
Labour Grace Colman Tynemouth 1945 1950 Defeated
Labour Freda Corbet.jpg Freda Corbet Camberwell North West & Peckham 1945 1974 Retired
Labour Co-op Caroline Ganley.jpg Caroline Ganley[32] Battersea South 1945 1951 Defeated
Labour Margaret Herbison North Lanarkshire 1945 1970 Retired
Labour Jean Mann.jpg Jean Mann Coatbridge & Coatbridge and Airdrie 1945 1959 Retired
Labour Lucy Middleton[33] Plymouth Sutton 1945 1951 Defeated
Labour Muriel Nichol[34] Bradford North 1945 1950 Defeated
Labour Florence Paton[35] Rushcliffe 1945 1950 Defeated
Labour Co-op Mabel Ridealgh Ilford North 1945 1950 Defeated
Labour Clarice Shaw Kilmarnock 1945 1946 Resigned due to terminal illness
Labour Co-op Edith Wills Birmingham Duddeston 1945 1950 Defeated
Unionist Priscilla Buchan[36] Aberdeen South 1946 1966 Defeated
Conservative
Labour Alice Cullen Glasgow Gorbals 1948 1969 Died

1950 to 1965[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Labour Elaine Burton[37] Coventry South 1950 1959 Defeated
Conservative Eveline Hill Manchester Wythenshawe 1950 1964 Defeated
Conservative Patricia Hornsby-Smith[38] Chislehurst (contested Aldridge-Brownhills) 1950 & 1970 1966 & 1974 Defeated & defeated
Labour Dorothy Rees[39] Barry 1950 1951 Defeated
Labour Eirene White[40] East Flintshire 1950 1970 Retired
Labour Lena Jeger[41] Holborn and St Pancras South 1953 & 1964 1959 & 1979 Defeated & retired
Conservative Edith Pitt[42] Birmingham Edgbaston 1953 1966 Died
UUP Patricia Ford[43] North Down 1953 1955 Retired
Labour Co-op Harriet Slater[44] Stoke-on-Trent North 1953 1966 Retired
Labour Co-op Joyce Butler Wood Green 1955 1979 Retired
Conservative Evelyn Emmet[45] East Grinstead 1955 1965 Resigned
UUP Patricia McLaughlin[46] Belfast West 1955 1964 Retired
National Liberal Joan Vickers[47] Plymouth Devonport 1955 1968 (Crossed the floor) National Liberal Party disbanded, joined the Conservatives
Conservative 1968 1974 Defeated
Conservative Mervyn Parnicott-Pike[48] Melton 1956 1974 Retired
Conservative Muriel Gammans[49] Hornsey 1957 1966 Retired
Labour Mary McAlister[50] Glasgow Kelvingrove 1958 1959 Defeated
Unionist Betty Harvie-Anderson[51] East Renfrewshire 1959 1979 Retired
Conservative
Labour Judith Hart[52] Lanark, then Clydesdale 1959 1987 Retired
Conservative Margaret Thatcher portrait.jpg Margaret Thatcher[53] Finchley 1959 1992 Retired
Conservative Joan Quennell Petersfield 1960 1974 Retired
Labour Anne Kerr[54] Rochester and Chatham 1964 1970 Defeated
Labour Margaret McKay Clapham 1964 1970 Retired
Labour Shirley Summerskill[55] Halifax 1964 1983 Defeated
Labour Renée Short Wolverhampton North East 1964 1987 Retired
Labour Regius Professorship Lecture (15648721150).jpg Shirley Williams[56] Hitchin & Hertford and Stevenage 1964 1979 Defeated
Social Democratic Crosby 1981 1983 Defeated

1965 to 1983[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Conservative Jill Knight[57] Birmingham Edgbaston 1966 1997 Retired
Labour Joan Lestor[58] Eton and Slough & Eccles 1966 & 1987 1983 & 1997 Defeated & retired
Labour Gwyneth Dunwoody[59] Exeter, Crewe & Crewe and Nantwich 1966 & 1974 1970 & 2008 Defeated & died
SNP Winnie Ewing[60] Hamilton & Moray and Nairn 1967 & 1974 1970 & 1979 Defeated & defeated
Unity Bernadette Devlin (1986).jpg Bernadette Devlin McAliskey Mid Ulster 1969 1970 (Crossed the floor) Sat after re-election as an Independent Socialist
Ind. Socialist 1970 1974 Defeated
Labour Doris Fisher[61] Birmingham, Ladywood 1970 1974 Retired
Conservative Peggy Fenner[42] Rochester and Chatham & Medway 1970 & 1979 1974 & 1997 Defeated & defeated
Conservative Official portrait of Baroness Fookes crop 2.jpg Janet Fookes[62] Merton and Morden & Plymouth Drake 1970 1997 Retired
Conservative Joan Hall[44] Keighley 1970 1974 Defeated
Conservative Mary Holt Preston North 1970 1974 Defeated
Conservative Elaine Kellett-Bowman[63] Lancaster 1970 1997 Retired
Conservative Constance Monks[14] Chorley 1970 1974 Defeated
Conservative Sally Oppenheim-Barnes[64] Gloucester 1970 1987 Retired
SNP MargoMacDonaldMSP20111121.jpg Margo MacDonald[65] Glasgow Govan 1973 1974 Defeated
Labour Official portrait of Baroness Boothroyd crop 2.jpg Betty Boothroyd[66] West Bromwich & West Bromwich West 1973 1992 Left Labour Party, elected Speaker
Speaker 1992 2000 Resigned
Conservative Official portrait of Baroness Chalker of Wallasey crop 2.jpg Lynda Chalker[67] Wallasey 1974 1992 Defeated
Labour Maureen Colquhoun Northampton North 1974 1979 Defeated
Labour Jo Richardson Barking 1974 1994 Died
Labour Audrey Wise Coventry South West & Preston 1974 & 1987 1979 & 2000 Defeated & died
Labour Official portrait of Margaret Beckett crop 2.jpg Margaret Beckett[42] Lincoln & Derby South 1974 & 1983 1979 Defeated & serving
SNP Margaret Ewing[68] East Dunbartonshire & Moray 1974 & 1987 1979 & 2001 Defeated & retired
Labour Millie Miller Ilford North 1974 1977 Died
Labour Official portrait of Baroness Hayman crop 2.jpg Helene Hayman[69] Welwyn and Hatfield 1974 1979 Defeated
Labour Joan Maynard Sheffield Brightside 1974 1987 Retired
Labour Official portrait of Baroness Taylor of Bolton crop 2.jpg Ann Taylor[70] Bolton West & Dewsbury 1974 & 1987 1979 & 2005 Defeated & retired
Labour Oonagh McDonald[71] Thurrock 1976 1987 Defeated
Conservative Sheila Faith[72] Belper 1979 1983 Retired
Labour Sheila Wright Birmingham Handsworth 1979 1983 Retired
Conservative Angela Rumbold[42] Mitcham and Morden 1982 1997 Defeated
Labour Official portrait of Ms Harriet Harman crop 2.jpg Harriet Harman[73] Peckham & Camberwell and Peckham 1982 Serving
Labour Helen McElhone[74] Glasgow Queen's Park 1982 1983 Retired

1983 to 1997[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Conservative Edwina Currie South Derbyshire 1983 1997 Defeated
Conservative Anna McCurley Renfrew West and Inverclyde 1983 1987 Defeated
Conservative Elizabeth Peacock Batley and Spen 1983 1997 Defeated
Conservative Marion Roe[42] Broxbourne 1983 2005 Retired
Labour Clare Short at the Energy Conference 2015 crop.jpg Clare Short[75] Birmingham Ladywood 1983 2006 (Crossed the floor) Left Labour Party, became an Independent
Independent 2006 2010 Retired
Conservative Ann Winterton[76] Congleton 1983 2010 Retired
Conservative Official portrait of Baroness Bottomley of Nettlestone crop 2.jpg Virginia Bottomley[77] South West Surrey 1984 2005 Retired
Labour Official portrait of Ann Clwyd crop 2.jpg Ann Clwyd Cynon Valley 1984 2019 Retired
Labour Official portrait of Baroness Golding crop 2.jpg Llin Golding[78] Newcastle-under-Lyme 1986 2001 Retired
Liberal ElizabethShields.jpg Elizabeth Shields Ryedale 1986 1987 Defeated
Social Democratic Rosie Barnes[79] Greenwich 1987 1988 (Crossed the floor) Joined continuing Social Democratic Party
SDP 1988 1990 (Crossed the floor again) Continuing SDP disbanded, became an Independent Social Democrat
Ind. Social Democrat 1990 1992 Defeated
Labour Official portrait of Ms Diane Abbott crop 2.jpg Diane Abbott Hackney North and Stoke Newington 1987 Serving
Labour Official portrait of Baroness Armstrong of Hill Top crop 2.jpg Hilary Armstrong[80] Durham North West 1987 2010 Retired
Labour Maria Fyfe Glasgow Maryhill 1987 2001 Retired
Labour Mildred Gordon Bow and Poplar 1987 1997 Retired
Conservative Teresa Gorman Billericay 1987 2001 Retired
Conservative Maureen Hicks Wolverhampton North East 1987 1992 Defeated
Labour Alice Mahon Halifax 1987 2005 Retired
Liberal Ray Michie[81] Argyll and Bute 1987 2001 Retired
Liberal Democrats
Labour Mo Mowlam Redcar 1987 2001 Retired
Conservative Official portrait of Baroness Nicholson of Winterbourne crop 2.jpg Emma Nicholson[82] Torridge and West Devon 1987 1995 (Crossed the floor) Left Conservative Party, joined Liberal Democrats[83]
Liberal Democrats 1995 1997 Retired
Labour Dawn Primarolo Official Portrait.jpg Dawn Primarolo[84] Bristol South 1987 2015 Retired
Labour Official portrait of Baroness Quin crop 2.jpg Joyce Quin[85] Gateshead East & Gateshead East and Washington West 1987 2005 Retired
Labour Joan Ruddock.jpg Joan Ruddock[42][86] Lewisham Deptford 1987 2015 Retired
Conservative Official portrait of Baroness Shephard of Northwold crop 2.jpg Gillian Shephard[87] South West Norfolk 1987 2005 Retired
Labour Joan Walley Stoke-on-Trent North 1987 2015 Retired
Conservative Ann Widdecombe.jpg Ann Widdecombe[88] Maidstone & Maidstone & The Weald 1987 2010 Retired
Labour Kate Hoey, May 2009 1.jpg Kate Hoey Vauxhall 1989 2019 Retired
Labour Irene Adams[89] Paisley North 1990 2005 Retired
Labour SylviaHeal.jpg Sylvia Heal[90] Mid Staffordshire & Halesowen and Rowley Regis 1990 & 1997 1992 & 2010 Defeated & retired
Labour Janet Anderson Rossendale and Darwen 1992 2010 Defeated
Conservative Official portrait of Baroness Browning crop 2.jpg Angela Browning[91] Tiverton & Tiverton and Honiton 1992 2010 Retired
Labour Anne Campbell Cambridge 1992 2005 Defeated
Conservative Judith Chaplin[92] Newbury 1992 1993 Died
Labour Ann Coffey Official Portrait.jpg Ann Coffey Stockport 1992 2018 (Crossed the floor) Left Labour Party, joined Change UK
Change UK 2018 2019 Retired
Labour Official portrait of Baroness Corston crop 2.jpg Jean Corston[93] Bristol East 1992 2005 Retired
Labour Official portrait of Ms Angela Eagle.jpg Angela Eagle[94] Wallasey 1992 Serving
Conservative Official portrait of Mrs Cheryl Gillan crop 2.jpg Cheryl Gillan Chesham and Amersham 1992 Serving
Labour Glenda Jackson.JPG Glenda Jackson[95] Hampstead & Highgate & Hampstead & Kilburn 1992 2015 Retired
Labour Helen Jackson[96] Sheffield Hillsborough 1992 2005 Retired
Labour Lynne Jones Birmingham Selly Oak 1992 2010 Retired
Labour Tessa Jowell Cropped.jpg Tessa Jowell[97] Dulwich & Dulwich and West Norwood 1992 2015 Retired
Labour Jane Kennedy.jpg Jane Kennedy[98] Liverpool Broadgreen & Liverpool Wavertree 1992 2010 Retired
Conservative Angela Knight 2015.jpg Angela Knight[99] Erewash 1992 1997 Defeated
Conservative Jacqui Lait Hastings and Rye & Beckenham 1992 & 1997 1997 & 2010 Defeated & retired
Liberal Democrats Liz Lynne MEP at Bournemouth.jpg Liz Lynne[100] Rochdale 1992 1997 Defeated
Conservative Olga Maitland[101] Sutton and Cheam 1992 1997 Defeated
Labour Official portrait of Baroness Morris of Yardley crop 2.jpg Estelle Morris[102] Birmingham Yardley 1992 2005 Retired
Labour Bridget Prentice 2.jpg Bridget Prentice[103] Lewisham East 1992 2010 Retired
Labour Barbara Roche Hornsey and Wood Green 1992 2005 Defeated
Labour Rachel Squire Dunfermline West & Dunfermline and West Fife 1992 2006 Died
Liberal Democrats Official portrait of Baroness Maddock crop 2.jpg Diana Maddock[104] Christchurch 1993 1997 Defeated
Labour Official portrait of Dame Margaret Hodge crop 2.jpg Margaret Hodge[105] Barking 1994 Serving
Labour Judith Church Dagenham 1994 2001 Retired
Labour Official portrait of Baroness Liddell of Coatdyke crop 2.jpg Helen Liddell[106] Monklands East & Airdrie and Shotts 1994 2005 Retired
SNP Cabinet Secretary for the Environment, Climate Change and Land Reform, Roseanna Cunningham.png Roseanna Cunningham[107] Perth and Kinross & Perth 1995 2001 Retired

1997 to 2010[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Labour Candy Atherton Falmouth and Camborne 1997 2005 Defeated
Labour Charlotte Atkins Staffordshire Moorlands 1997 2010 Defeated
Liberal Democrats Jackie Ballard Taunton 1997 2001 Defeated
Labour Anne Begg[108] Aberdeen South 1997 2015 Defeated
Labour Liz BlackmanMP.JPG Liz Blackman Erewash 1997 2010 Retired
Labour Hazel Blears, June 2009 2 cropped.jpg Hazel Blears Salford & Salford and Eccles 1997 2015 Retired
Labour Helen Brinton Peterborough 1997 2005 Defeated
Labour Official portrait of Ms Karen Buck crop 2.jpg Karen Buck Regent's Park and Kensington North & Westminster North 1997 Serving
Labour Christine Butler Castle Point 1997 2001 Defeated
Labour Lynda Clark[109] Edinburgh Pentlands 1997 2005 Retired
Labour Official portrait of Yvette Cooper crop 2.jpg Yvette Cooper[110] Pontefract and Castleford & Normanton, Pontefract and Castleford 1997 Serving
Labour Ann Cryer[111] Keighley 1997 2010 Retired
Labour Claire Curtis-Thomas Crosby 1997 2010 Retired
Labour Valerie Davey Bristol West 1997 2005 Defeated
Labour Janet Dean Burton 1997 2010 Retired
Labour Julia Drown South Swindon 1997 2005 Retired
Labour Official portrait of Maria Eagle crop 2.jpg Maria Eagle[112] Liverpool Garston & Garston and Halewood 1997 Serving
Labour Official portrait of Mrs Louise Ellman crop 2.jpg Louise Ellman Liverpool Riverside 1997 2019 (Crossed the floor) Resigned from Labour, became an Independent
Independent 2019 2019 Retired
Labour Lorna Fitzsimons Rochdale 1997 2005 Defeated
Labour Official portrait of Caroline Flint crop 2.jpg Caroline Flint Don Valley 1997 2019 Defeated
Labour Barbara Follett.jpg Barbara Follett[113] Stevenage 1997 2010 Retired
Labour Co-op Linda Gilroy Plymouth Sutton 1997 2010 Defeated
Labour Eileen Gordon Romford 1997 2001 Defeated
Labour Jane Griffiths Reading East 1997 2005 De-selected
Labour Patricia Hewitt.jpg Patricia Hewitt Leicester West 1997 2010 Retired
Labour Barbara Follett.jpg Beverley Hughes[114] Stretford and Urmston 1997 2010 Retired
Labour Joan Humble Blackpool North and Fleetwood 1997 2010 Retired
Labour Melanie Johnson.JPG Melanie Johnson Welwyn Hatfield 1997 2005 Defeated
Labour Fiona Jones Newark 1997 2001 Defeated
Labour Official portrait of Helen Jones crop 2.jpg Helen Jones Warrington North 1997 2019 Retired
Labour Jenny Jones Wolverhampton South West 1997 2001 Retired
Labour Sally Keeble[115] Northampton North 1997 2010 Defeated
Labour Ann Keen.jpg Ann Keen[116] Brentford and Isleworth 1997 2010 Defeated
Labour RuthKellyMP.jpg Ruth Kelly Bolton West 1997 2010 Retired
Labour Oona King crop.jpg Oona King[117] Bethnal Green and Bow 1997 2005 Defeated
Labour Tess Kingham Gloucester 1997 2001 Retired
Conservative Julie-Kirkbride---Jan-07.jpg Julie Kirkbride[118] Bromsgrove 1997 2010 Retired
Conservative Eleanor Laing, MP for Epping Forest.jpg Eleanor Laing[42] Epping Forest 1997 Serving
Labour Jackie Lawrence Preseli Pembrokeshire 1997 2005 Retired
Labour Fiona McTaggart MP for Slough.jpg Fiona Mactaggart[119] Slough 1997 2017 Retired
Labour Judy Mallaber Amber Valley 1997 2010 Defeated
Conservative Theresa May 2015 (cropped).jpg Theresa May Maidenhead 1997 Serving
Labour Christine McCafferty Calder Valley 1997 2010 Retired
Labour Official portrait of Siobhain McDonagh crop 2.jpg Siobhain McDonagh[120] Mitcham and Morden 1997 Serving
Labour AnneMcGuireMPPortrait.jpg Anne McGuire[121] Stirling 1997 2015 Retired
Conservative Official portrait of Baroness McIntosh of Pickering crop 2.jpg Anne McIntosh[122] Vale of York & Thirsk and Malton 1997 2015 De-selected
Labour Shona McIsaac Cleethorpes 1997 2010 Defeated
Labour Rosemary McKenna[44] Cumbernauld and Kilsyth & Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East 1997 2010 Retired
Labour Gillian Merron, September 2009 5 cropped.jpg Gillian Merron Lincoln 1997 2010 Defeated
Labour Laura Moffatt 2006-03-06.jpg Laura Moffatt Crawley 1997 2010 Retired
Labour Margaret Moran Luton South 1997 2010 Retired after being barred from standing for the Labour Party
Labour Julie Morgan AM (28066509352).jpg Julie Morgan[123] Cardiff North 1997 2010 Defeated
Labour Kali Mountford Colne Valley 1997 2010 Retired
Labour Diana Organ Forest of Dean 1997 2005 Retired
Labour New Sandra Osborne.jpg Sandra Osborne Ayr & Ayr, Carrick and Cumnock 1997 2015 Defeated
Labour Linda Perham Ilford North 1997 2005 Defeated
Labour Christine Russell City of Chester 1997 2010 Defeated
Labour Official portrait of Joan Ryan crop 2.jpg Joan Ryan Enfield North 1997 & 2015 2010 & 2018 (Crossed the floor) Defeated & Left Labour Party and joined Change UK
Change UK 2018 2019 Retired
Labour Debra Shipley Stourbridge 1997 2005 Retired
Labour Co-op Official portrait of Baroness Smith of Basildon crop 2.jpg Angela Smith[124] Basildon (contested South Basildon and East Thurrock) 1997 2010 Defeated
Labour Geraldine Smith Morecambe and Lunesdale 1997 2010 Defeated
Labour Jacqui Smith crop.jpg Jacqui Smith Redditch 1997 2010 Defeated
Labour Helen Southworth Warrington South 1997 2010 Retired
Conservative Official portrait of Dame Caroline Spelman crop 2.jpg Caroline Spelman Meriden 1997 2019 Retired
Labour Phyllis Starkey Milton Keynes South West (contested Milton Keynes South) 1997 2010 Defeated
Labour GiselaStuartOct2008.jpg Gisela Stuart Birmingham Edgbaston 1997 2017 Retired
Labour Dari Taylor[125] Stockton South 1997 2010 Defeated
Liberal Democrats Official portrait of Baroness Tonge crop 2.jpg Jenny Tonge[126] Richmond Park 1997 2005 Retired
Labour Claire Ward.JPG Claire Ward Watford 1997 2010 Defeated
Labour Betty Williams Conwy 1997 2010 Retired
Labour Rosie Winterton OfficialPortrait.jpg Rosie Winterton[42] Doncaster Central 1997 Serving
Liberal Democrats Sandra Gidley, September 2009 1 rotated and cropped.jpg Sandra Gidley Romsey (contested Romsey and Southampton North) 2000 2010 Defeated
Labour Vera Baird.png Vera Baird[127] Redcar 2001 2010 Defeated
Liberal Democrats Annette Brooke.jpg Annette Brooke[42] Mid Dorset and North Poole 2001 2015 Retired
Liberal Democrats Patsy Calton Cheadle 2001 2005 Died
Liberal Democrats Sue Doughty Guildford 2001 2005 Defeated
SNP Annabelle Ewing[128] Perth (contested Ochil and South Perthshire) 2001 2005 Defeated
Sinn Féin Michelle Gildernew Dec 2014.jpg Michelle Gildernew[129] Fermanagh and South Tyrone 2001 & 2017 (did not take seat) 2015 Defeated & serving
UUP Official portrait of Lady Hermon crop 2.jpg Sylvia Hermon[130] North Down 2001 2010 (Crossed the floor) Resigned from the UUP, became an Independent
Independent 2010 2019 Retired
Labour AnnMcKechinMP.jpg Ann McKechin Glasgow Maryhill & Glasgow North 2001 2015 Defeated
Labour Anne Moffat East Lothian 2001 2010 De-selected
Labour Meg Munn 2.jpg Meg Munn Sheffield Heeley 2001 2015 Retired
DUP Iris Robinson[131] Strangford 2001 2010 (Crossed the floor) Expelled from the DUP, became an Independent
Independent 2010 2010 Resigned
Conservative Angela watkinson2011.jpg Angela Watkinson[42] Upminster & Hornchurch and Upminster 2001 2017 Retired
Liberal Democrats Sarah Teather MP at Harrogate.jpg Sarah Teather Brent East & Brent Central 2003 2015 Retired
Labour Celia Barlow Hove 2005 2010 Defeated
Labour Official portrait of Dr Roberta Blackman-Woods crop 2.jpg Roberta Blackman-Woods City of Durham 2005 2019 Retired
Labour Lyn Brown West Ham 2005 Serving
Liberal Democrats Lorely Burt.jpg Lorely Burt[132] Solihull 2005 2015 Defeated
Labour Official portrait of Dawn Butler crop 2.jpg Dawn Butler Brent South (contested Brent Central) & Brent Central 2005 & 2015 2010 Defeated & serving
Labour Katy Clark MP.jpeg Katy Clark North Ayrshire and Arran 2005 2015 Defeated
Labour Rosie Cooper West Lancashire 2005 Serving
Labour Official portrait of Mary Creagh crop 2.jpg Mary Creagh Wakefield 2005 2019 Defeated
Conservative Official portrait of Ms Nadine Dorries crop 2.jpg Nadine Dorries Mid Bedfordshire 2005 Serving
Labour Natascha Engel 2012.png Natascha Engel North East Derbyshire 2005 2017 Defeated
Liberal Democrats Official portrait of Baroness Featherstone crop 2.jpg Lynne Featherstone[133] Hornsey and Wood Green 2005 2015 Defeated
Liberal Democrats Julia Goldsworthy, MP.JPG Julia Goldsworthy Falmouth and Camborne (contested Camborne and Redruth) 2005 2010 Defeated
Labour Official portrait of Helen Goodman crop 2.jpg Helen Goodman Bishop Auckland 2005 2019 Defeated
Conservative Official portrait of Justine Greening crop 2.jpg Justine Greening Putney 2005 2019 (Crossed the floor) Stripped of Conservative whip, became an Independent
Independent 2019 2019 Retired
Labour Official portrait of Nia Griffith crop 2.jpg Nia Griffith Llanelli 2005 Serving
Labour Co-op Official portrait of Meg Hillier crop 2.jpg Meg Hillier[134] Hackney South and Shoreditch 2005 Serving
Labour Official portrait of Mrs Sharon Hodgson crop 2.jpg Sharon Hodgson Gateshead East and Washington West & Washington and Sunderland West 2005 Serving
Labour Siân James Swansea East 2005 2015 Retired
Labour Diana Johnson.jpg Diana Johnson Kingston upon Hull North 2005 Serving
Liberal Democrats Official portrait of Baroness Kramer crop 2.jpg Susan Kramer[135] Richmond Park 2005 2010 Defeated
Labour Barbara Keeley Worsley & Worsley and Eccles South 2005 Serving
Conservative Anne Main St Albans 2005 2019 Defeated
Labour Official portrait of Kerry McCarthy.jpg Kerry McCarthy Bristol East 2005 Serving
Labour Co-op Sarah McCarthy-Fry Portsmouth North 2005 2010 Defeated
Conservative Official portrait of Mrs Maria Miller crop 2.jpg Maria Miller Basingstoke 2005 Serving
Conservative Official portrait of Anne Milton crop 2.jpg Anne Milton Guildford 2005 2019 (Crossed the floor) Stripped of Conservative whip, became an Independent
Independent 2019 2019 Defeated
Labour Official portrait of Mrs Madeleine Moon crop 2.jpg Madeleine Moon Bridgend 2005 2019 Defeated
Labour Jessica Morden Official Portrait.jpg Jessica Morden Newport East 2005 Serving
Labour Co-op Linda Riordan Halifax 2005 2015 Retired
Labour Alison Seabeck[136] Plymouth Devonport & Plymouth Moor View 2005 2015 Defeated
Labour Angela Christine Smith, Stocksbridge 2009 AB.jpg Angela C. Smith Sheffield Hillsborough & Penistone and Stocksbridge (contested Altrincham and Sale West) 2005 2018 (Crossed the floor) Left Labour Party, joined Change UK
Change UK 2018 2019 (Crossed the floor again) Left Change UK, became an Independent
Independent 2019 Joined the Liberal Democrats
Liberal Democrats 2019 Defeated
Labour Anne snelgrove 2012.jpg Anne Snelgrove South Swindon 2005 2010 Defeated
Liberal Democrats Official portrait of Jo Swinson crop 2.jpg Jo Swinson[137] East Dunbartonshire 2005 & 2017 2015 & 2019 Defeated & defeated
Labour Official portrait of Emily Thornberry crop 2.jpg Emily Thornberry[138] Islington South and Finsbury 2005 Serving
Labour Kitty Ussher[139] Burnley 2005 2010 Retired
Conservative Official portrait of Theresa Villiers crop 2.jpg Theresa Villiers[140] Chipping Barnet 2005 Serving
Labour Lynda Waltho Stourbridge 2005 2010 Defeated
Liberal Democrats Jenny Willott, September 2009 1 cropped.jpg Jenny Willott Cardiff Central 2005 2015 Defeated
Conservative Official portrait of Chloe Smith crop 2.jpg Chloe Smith Norwich North 2009 Serving

2010 to present[edit]

Party Portrait Name Constituency Year elected Year left Reason
Labour Rushanara Ali - MP - 2017.jpg Rushanara Ali Bethnal Green and Bow 2010 Serving
Labour Official portrait of Heidi Alexander crop 2.jpg Heidi Alexander Lewisham East 2010 2018 Resigned
Conservative Official portrait of Harriett Baldwin crop 2.jpg Harriett Baldwin West Worcestershire 2010 Serving
Labour Official portrait of Luciana Berger crop 2.jpg Luciana Berger Liverpool Wavertree (contested Finchley and Golders Green) 2010 2018 (Crossed the floor) Left Labour Party, joined Change UK
Change UK 2018 2019 (Crossed the floor again) Left Change UK, joined the Liberal Democrats
Liberal Democrats 2019 2019 Defeated
Conservative Nicola Blackwood.png Nicola Blackwood[141] Oxford West and Abingdon 2010 2017 Defeated
Conservative Karen Bradley MP 2015.jpg Karen Bradley Staffordshire Moorlands 2010 Serving
Conservative Angie Bray[142] Ealing Central and Acton 2010 2015 Defeated
Conservative Official portrait of Fiona Bruce crop 2.jpg Fiona Bruce Congleton 2010 Serving
Labour Official portrait of Jenny Chapman crop 2.jpg Jenny Chapman Darlington 2010 2019 Defeated
Conservative Official portrait of Dr Thérèse Coffey crop 2.jpg Thérèse Coffey Suffolk Coastal 2010 Serving
Labour Stella Creasy - MP - 2017.jpg Stella Creasy Walthamstow 2010 Serving
Conservative Official portrait of Tracey Crouch crop 2.jpg Tracey Crouch Chatham and Aylesford 2010 Serving
Labour MargaretCurranMP.jpg Margaret Curran[143] Glasgow East 2010 2015 Defeated
Labour Official portrait of Gloria De Piero crop 2.jpg Gloria De Piero Ashfield 2010 2019 Retired
Conservative Caroline-dinenage-960.jpg Caroline Dinenage[144] Gosport 2010 Serving
Labour Co-op Gemma-doyle.jpg Gemma Doyle West Dunbartonshire 2010 2015 Defeated
Conservative Official portrait of Jackie Doyle-Price crop 2.jpg Jackie Doyle-Price Thurrock 2010 Serving
Labour Official portrait of Julie Elliott crop 2.jpg Julie Elliott Sunderland Central 2010 Serving
Conservative Jane Ellison MP.jpg Jane Ellison Battersea 2010 2017 Defeated
Labour Official portrait of Yvonne Fovargue crop 2.jpg Yvonne Fovargue Makerfield 2010 Serving
Conservative Lorraine Fullbrook South Ribble 2010 2015 Retired
Labour Sheila Gilmore Edinburgh East 2010 2015 Defeated
Labour Pat Glass.jpg Pat Glass North West Durham 2010 2017 Retired
Labour Official portrait of Mary Glindon crop 2.jpg Mary Glindon North Tyneside 2010 Serving
Conservative Official portrait of Mrs Helen Grant crop 2.jpg Helen Grant Maidstone and The Weald 2010 Serving
Labour Official portrait of Kate Green crop 2.jpg Kate Green[14] Stretford and Urmston 2010 Serving
Labour Official portrait of Lilian Greenwood crop 2.jpg Lilian Greenwood Nottingham South 2010 Serving
Conservative Official portrait of Rebecca Harris crop 2.jpg Rebecca Harris Castle Point 2010 Serving
Labour Ms Julie Hilling MP.jpg Julie Hilling Bolton West 2010 2015 Defeated
Conservative Official portrait of Margot James crop 2.jpg Margot James Stourbridge 2010 2019 Retired
Labour Cathy Jamieson.jpg Cathy Jamieson[145] Kilmarnock and Loudoun 2010 2015 Defeated
Labour Official portrait of Susan Elan Jones crop 2.jpg Susan Elan Jones Clwyd South 2010 2019 Defeated
Labour Official portrait of Liz Kendall crop 2.jpg Liz Kendall Leicester West 2010 Serving
Conservative Official portrait of Mrs Pauline Latham crop 2.jpg Pauline Latham[14] Mid Derbyshire 2010 Serving
Conservative Official portrait of Andrea Leadsom crop 2 (color corrected).jpg Andrea Leadsom South Northamptonshire 2010 Serving
Conservative Jessica Lee MP.jpg Jessica Lee Erewash 2010 2015 Retired
Conservative Charlotte Leslie Bristol North West 2010 2017 Defeated
Alliance Cropped image of Naomi Long.JPG Naomi Long[146] Belfast East 2010 2015 Defeated
Green Caroline Lucas MP.jpg Caroline Lucas[147] Brighton Pavilion 2010 Serving
Conservative KarenLumley.jpg Karen Lumley Redditch 2010 2017 Retired
Conservative Mary Macleod Brentford and Isleworth 2010 2015 Defeated
Labour Shabana Mahmood Birmingham Ladywood 2010 Serving
Labour Alison McGovern 3, Any Questions, 2016.jpg Alison McGovern Wirral South 2010 Serving
Labour Official portrait of Catherine McKinnell crop 2.jpg Catherine McKinnell Newcastle upon Tyne North 2010 Serving
Conservative Official portrait of Esther McVey crop 2.jpg Esther McVey Wirral West & Tatton 2010 & 2017 2015 Defeated & serving
Conservative Louise Mensch, May 2015 (1).jpeg Louise Mensch Corby 2010 2012 Resigned
Conservative Official portrait of Penny Mordaunt crop 2.jpg Penny Mordaunt Portsmouth North 2010 Serving
Conservative Official portrait of Nicky Morgan crop 2.jpg Nicky Morgan[148] Loughborough 2010 2019 Retired
Conservative Official portrait of Anne Marie Morris crop 2.jpg Anne Marie Morris Newton Abbot 2010 Serving
Liberal Democrats Tessa Munt pre-MP Birmingham.jpg Tessa Munt Wells 2010 2015 Defeated
Conservative Official portrait of Mrs Sheryll Murray crop 2.jpg Sheryll Murray South East Cornwall 2010 Serving
Labour Official portrait of Lisa Nandy crop 2.jpg Lisa Nandy Wigan 2010 Serving
Labour Pn137x137.jpg Pamela Nash Airdrie and Shotts 2010 2015 Defeated
Conservative Official portrait of Sarah Newton.jpg Sarah Newton Truro and Falmouth 2010 2019 Retired
Conservative Official portrait of Caroline Nokes.jpg Caroline Nokes[149] Romsey and Southampton North 2010 Serving
Labour FionaODonnellMPPortrait.jpg Fiona O'Donnell East Lothian 2010 2015 Defeated
Labour Official portrait of Chi Onwurah crop 2.jpg Chi Onwurah Newcastle upon Tyne Central 2010 Serving
Conservative Priti Patel 2016.jpg Priti Patel Witham 2010 Serving
Labour Teresa Pearce.jpg Teresa Pearce Erith and Thamesmead 2010 2019 Retired
Conservative Claire perry.jpg Claire Perry Devizes 2010 2019 Retired
Labour Official portrait of Bridget Phillipson crop 2.jpg Bridget Phillipson Houghton and Sunderland South 2010 Serving
Labour Official portrait of Yasmin Qureshi crop 2.jpg Yasmin Qureshi Bolton South East 2010 Serving
Labour Official portrait of Rachel Reeves crop 2.jpg Rachel Reeves[150] Leeds West 2010 Serving
Labour Emma Reynolds Official Portrait.jpg Emma Reynolds Wolverhampton North East 2010 2019 Defeated
SDLP Margaret ritchie.jpg Margaret Ritchie[151] South Down 2010 2017 Defeated
Conservative Official portrait of Amber Rudd crop 2.jpg Amber Rudd[152] Hastings and Rye 2010 2019 (Crossed the floor) Left Conservative Party, became an Independent
Independent 2019 2019 Retired
Conservative Laura Sandys.jpg Laura Sandys[153] South Thanet 2010 2015 Retired
Conservative Official portrait of Anna Soubry crop 2.jpg Anna Soubry Broxtowe 2010 2019 (Crossed the floor) Left Conservative Party, joined Change UK
Change UK 2019 2019 Defeated
Conservative Official portrait of Elizabeth Truss crop 2.jpg Liz Truss South West Norfolk 2010 Serving
Labour Valerie Vaz MP - official photo 2017.jpg Valerie Vaz[154] Walsall South 2010 Serving
SNP Eilidh Whiteford Banff and Buchan 2010 2017 Defeated
Conservative Haether Wheeler MP.jpg Heather Wheeler South Derbyshire 2010 Serving
Conservative Official portrait of Dr Sarah Wollaston crop 2.jpg Sarah Wollaston Totnes 2010 2019 (Crossed the floor) Left Conservative Party, joined Change UK
Change UK 2019 Left Change UK, became an Independent
Independent Joined the Liberal Democrats
Liberal Democrats 2019 Defeated
Labour Debbie Abrahams MP.jpg Debbie Abrahams[155] Oldham East and Saddleworth 2011 Serving
Labour Co-op SeemaMalhotraOfficial.jpg Seema Malhotra Feltham and Heston 2011 Serving
Labour Co-op Official portrait of Lucy Powell.jpg Lucy Powell Manchester Central 2012 Serving
Labour Official portrait of Sarah Champion crop 2.jpg Sarah Champion Rotherham 2012 Serving
Labour Official portrait of Mrs Emma Lewell-Buck crop 2.jpg Emma Lewell-Buck South Shields 2013 Serving
Labour Official portrait of Liz McInnes crop 2.jpg Liz McInnes Heywood and Middleton 2014 2019 Defeated
SNP Tasmina Ahmed-Sheikh.png Tasmina Ahmed-Sheikh[14] Ochil and South Perthshire 2015 2017 Defeated
Conservative Official portrait of Lucy Allan crop 2.jpg Lucy Allan Telford 2015 Serving
Conservative Official portrait of Heidi Allen crop 2.jpg Heidi Allen South Cambridgeshire 2015 2019 (Crossed the floor) Left Conservative Party, joined Change UK
Change UK 2019 Left Change UK, joined the Liberal Democrats
Liberal Democrats 2019 Retired
Conservative Carolineansell.jpg Caroline Ansell Eastbourne 2015 & 2019 2017 Defeated & serving
Conservative Official portrait of Victoria Atkins crop 2.jpg Victoria Atkins[156] Louth and Horncastle 2015 Serving
SNP Official portrait of Hannah Bardell crop 2.jpg Hannah Bardell Livingston 2015 Serving
SNP Mhairi Black MP - official photo 2017.jpg Mhairi Black Paisley and Renfrewshire South 2015 Serving
SNP Official portrait of Kirsty Blackman crop 2.jpg Kirsty Blackman Aberdeen North 2015 Serving
Conservative Victoria-Borwick-Web5.jpg Victoria Borwick[157] Kensington 2015 2017 Defeated
SNP Official portrait of Deidre Brock crop 2.jpg Deidre Brock Edinburgh North and Leith 2015 Serving
Labour Official portrait of Ruth Cadbury crop 2.jpg Ruth Cadbury Brentford and Isleworth 2015 Serving
SNP Official portrait of Dr Lisa Cameron crop 2.jpg Lisa Cameron East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow 2015 Serving
Conservative Official portrait of Maria Caulfield crop 2.jpg Maria Caulfield Lewes 2015 Serving
SNP Joanna Cherry[73] Edinburgh South West 2015 Serving
Conservative Official portrait of Jo Churchill crop 2.jpg Jo Churchill Bury St Edmunds 2015 Serving
Labour Official portrait of Julie Cooper crop 2.jpg Julie Cooper Burnley 2015 2019 Defeated
Labour Jo Cox Batley and Spen 2015 2016 Murdered
SNP Official portrait of Angela Crawley crop 2.jpg Angela Crawley Lanark and Hamilton East 2015 Serving
Labour Official portrait of Judith Cummins crop 2.jpg Judith Cummins Bradford South 2015 Serving
Conservative Official portrait of Mims Davies crop 2.jpg Mims Davies Eastleigh & Mid Sussex 2015 Serving
Labour Official portrait of Thangam Debbonaire crop 2.jpg Thangam Debbonaire Bristol West 2015 Serving
Conservative Official portrait of Michelle Donelan crop 2.jpg Michelle Donelan Chippenham 2015 Serving
Conservative Flick Drummond Portsmouth South & Meon Valley 2015 & 2019 2017 Defeated & serving
SNP Official portrait of Marion Fellows crop 2.jpg Marion Fellows Motherwell and Wishaw 2015 Serving
Conservative Official portrait of Suella Fernandes crop 2.jpg Suella Fernandes Fareham 2015 Serving
SNP Margaret Ferrier Rutherglen and Hamilton West 2015 & 2019 2017 Defeated & serving
Labour Official portrait of Colleen Fletcher crop 2.jpg Colleen Fletcher Coventry North East 2015 Serving
Labour Official portrait of Vicky Foxcroft crop 2.jpg Vicky Foxcroft Lewisham Deptford 2015 Serving
Conservative Official portrait of Lucy Frazer.jpg Lucy Frazer[73] South East Cambridgeshire 2015 Serving
Conservative NusratGhaniMP.jpg Nus Ghani Wealden 2015 Serving
SNP Official portrait of Patricia Gibson crop 2.jpg Patricia Gibson North Ayrshire and Arran 2015 Serving
Labour Margaret Greenwood 21-10-2015 1.jpg Margaret Greenwood Wirral West 2015 Serving
Labour Official portrait of Louise Haigh crop 2.jpg Louise Haigh Sheffield Heeley 2015 Serving
Labour Official portrait of Carolyn Harris crop 2.jpg Carolyn Harris Swansea East 2015 Serving
Labour Official portrait of Helen Hayes crop 2.jpg Helen Hayes Dulwich and West Norwood 2015 Serving
Labour Sue Hayman MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg Sue Hayman Workington 2015 2019 Defeated
Labour Official portrait of Kate Hollern crop 2.jpg Kate Hollern Blackburn 2015 Serving
Labour Official portrait of Dr Rupa Huq crop 2.jpg Rupa Huq[158] Ealing Central and Acton 2015 Serving
Conservative Official portrait of Andrea Jenkyns crop 2.jpg Andrea Jenkyns Morley and Outwood 2015 Serving
Conservative Official portrait of Seema Kennedy crop 2.jpg Seema Kennedy South Ribble 2015 2019 Retired
Labour Official portrait of Rebecca Long Bailey crop 2.jpg Rebecca Long-Bailey Salford and Eccles 2015 Serving
Labour Official portrait of Holly Lynch crop 2.jpg Holly Lynch Halifax 2015 Serving
Labour Co-op Rachael Maskell MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg Rachael Maskell York Central 2015 Serving
Conservative Tania Mathias Headshot.jpg Tania Mathias Twickenham 2015 2017 Defeated
SNP Natalie McGarry Glasgow East 2015 2016 (Crossed the floor) Expelled from the SNP, became an Independent
Independent 2016 2017 Retired
SNP Anne McLaughlin[159] Glasgow North East 2015 & 2019 2017 Defeated & serving
Conservative Official portrait of Amanda Milling crop 2.jpg Amanda Milling Cannock Chase 2015 Serving
SNP Official portrait of Carol Monaghan crop 2.jpg Carol Monaghan Glasgow North West 2015 Serving
Conservative Official portrait of Wendy Morton crop 2.jpg Wendy Morton Aldridge-Brownhills 2015 Serving
Labour Official portrait of Fiona Onasanya crop 2.jpg Fiona Onasanya Peterborough 2015 2018 (Crossed the floor) Expelled from Labour, became an Independent
Independent 2018 2019 Removed from office
Labour Official portrait of Melanie Onn.jpg Melanie Onn Great Grimsby 2015 2019 Defeated
Labour Co-op Official portrait of Kate Osamor crop 2.jpg Kate Osamor Edmonton 2015 Serving
SNP Kirsten Oswald East Renfrewshire 2015 & 2019 2017 Defeated & serving
Labour Official portrait of Jess Phillips.jpg Jess Phillips Birmingham Yardley 2015 Serving
Conservative Official portrait of Rebecca Pow crop 2.jpg Rebecca Pow Taunton Deane 2015 Serving
Conservative Official portrait of Victoria Prentis crop 2.jpg Victoria Prentis[160] Banbury 2015 Serving
Labour Official portrait of Angela Rayner crop 2.jpg Angela Rayner Ashton-under-Lyne 2015 Serving
Labour Co-op Official portrait of Christina Rees crop 2.jpg Christina Rees Neath 2015 Serving
Labour Official portrait of Ms Marie Rimmer crop 2.jpg Marie Rimmer St Helens South and Whiston 2015 Serving
Conservative Mary Robinson MP.jpg Mary Robinson Cheadle 2015 Serving
Conservative Official portrait of Antoinette Sandbach crop 2.jpg Antoinette Sandbach[161] Eddisbury 2015 2019 (Crossed the floor) Stripped of Conservative whip and de-selected, became an Independent
Independent 2019 Joined the Liberal Democrats
Liberal Democrats 2019 Defeated
Plaid Cymru Official portrait of Liz Saville Roberts crop 2.jpg Liz Saville-Roberts Dwyfor Meirionnydd 2015 Serving
Labour Official portrait of Naz Shah crop 2.jpg Naz Shah Bradford West 2015 Serving
Labour Paula Sherriff Dewsbury 2015 2019 Defeated
Labour Official portrait of Tulip Siddiq crop 2.jpg Tulip Siddiq Hampstead and Kilburn 2015 Serving
Labour Official portrait of Ruth Smeeth crop 2.jpg Ruth Smeeth Stoke-on-Trent North 2015 2019 Defeated
Labour Official portrait of Cat Smith crop 2.jpg Cat Smith Lancaster and Fleetwood 2015 Serving
Labour Official portrait of Karin Smyth crop 2.jpg Karin Smyth Bristol South 2015 Serving
Conservative Amanda Solloway Derby North 2015 & 2019 2017 Defeated & serving
Labour Jo Stevens official portrait 3-4 crop.jpg Jo Stevens Cardiff Central 2015 Serving
SNP Official portrait of Alison Thewliss crop 2.jpg Alison Thewliss Glasgow Central 2015 Serving
SNP Michelle Thomson Edinburgh West 2015 2016 (Crossed the floor) Expelled from the SNP, became an Independent
Independent 2016 2017 Retired
Conservative Official portrait of Maggie Throup crop 2.jpg Maggie Throup Erewash 2015 Serving
Conservative Official portrait of Kelly Tolhurst crop 2.jpg Kelly Tolhurst Rochester and Strood 2015 Serving
Conservative Official portrait of Mrs Anne-Marie Trevelyan crop 2.jpg Anne-Marie Trevelyan Berwick-upon-Tweed 2015 Serving
Labour Co-op Official portrait of Anna Turley crop 2.jpg Anna Turley Redcar 2015 2019 Defeated
Labour Official portrait of Catherine West crop 2.jpg Catherine West Hornsey and Wood Green 2015 Serving
Conservative Official portrait of Helen Whately crop 2.jpg Helen Whately Faversham and Mid Kent 2015 Serving
SNP Official portrait of Dr Philippa Whitford crop 2.jpg Philippa Whitford Central Ayrshire 2015 Serving
SNP Corri Wilson MP.jpg Corri Wilson Ayr, Carrick and Cumnock 2015 2017 Defeated
Labour Official portrait of Dr Rosena Allin-Khan crop 2.jpg Rosena Allin-Khan Tooting 2016 Serving
Labour Co-op Official portrait of Tracy Brabin - v2 crop 2.jpg Tracy Brabin Batley and Spen 2016 Serving
Labour Official portrait of Gill Furniss crop 2.jpg Gill Furniss[162] Sheffield Brightside and Hillsborough 2016 Serving
Conservative Official portrait of Dr Caroline Johnson crop 2.jpg Caroline Johnson Sleaford and North Hykeham 2016 Serving
Liberal Democrats Sarah Olney York 2017.jpg Sarah Olney Richmond Park 2016 & 2019 2017 Defeated & serving
Conservative Official portrait of Trudy Harrison crop 2.jpg Trudy Harrison Copeland 2017 Serving
Labour Official portrait of Tonia Antoniazzi crop 2.jpg Tonia Antoniazzi Gower 2017 Serving
Conservative Official portrait of Mrs Kemi Badenoch crop 2.jpg Kemi Badenoch[163] Saffron Walden 2017 Serving
Labour Marsha de Cordova Official Parliamentary Photo.jpg Marsha de Cordova Battersea 2017 Serving
Labour Emma Dent Coad, MP for Kensington.jpg Emma Dent Coad Kensington 2017 2019 Defeated
Labour Co-op Official portrait of Anneliese Dodds crop 2.jpg Anneliese Dodds[164] Oxford East 2017 Serving
Labour Official portrait of Rosie Duffield crop 2.jpg Rosie Duffield Canterbury 2017 Serving
Conservative Official portrait of Vicky Ford crop 2.jpg Vicky Ford[165] Chelmsford 2017 Serving
Labour Official portrait of Ruth George crop 2.jpg Ruth George High Peak 2017 2019 Defeated
Labour Co-op Official portrait of Preet Kaur Gill crop 2.jpg Preet Gill Birmingham Edgbaston 2017 Serving
Conservative Kirstene Hair MP - official photo 2017.jpg Kirstene Hair Angus 2017 2019 Defeated
Labour Official portrait of Emma Hardy crop 2.jpg Emma Hardy Kingston upon Hull West and Hessle 2017 Serving
Liberal Democrats Official portrait of Wera Hobhouse crop 2.jpg Wera Hobhouse Bath 2017 Serving
Liberal Democrats Official portrait of Christine Jardine crop 2.jpg Christine Jardine Edinburgh West 2017 Serving
Labour Sarah Jones MP- official photo 2017.jpg Sarah Jones Croydon Central 2017 Serving
Conservative Official portrait of Gillian Keegan - v2 crop 2.jpg Gillian Keegan Chichester 2017 Serving
Labour Lesley Laird Official Parliamentary Photo.jpg Lesley Laird Kirkcaldy and Cowdenbeath 2017 2019 Defeated
Labour Official portrait of Ms Karen Lee crop 2.jpg Karen Lee Lincoln 2017 2019 Defeated
DUP Official portrait of Emma Little Pengelly crop 2.jpg Emma Little-Pengelly Belfast South 2017 2019 Defeated
Conservative Official portrait of Julia Dockerill crop 2.jpg Julia Lopez Hornchurch and Upminster 2017 Serving
Conservative Official portrait of Rachel Maclean crop 2.jpg Rachel Maclean Redditch 2017 Serving
Sinn Féin Elisha McCallion 2015.jpg Elisha McCallion Foyle 2017 (did not take seat) 2019 Defeated
Labour Official portrait of Anna McMorrin crop 2.jpg Anna McMorrin Cardiff North 2017 Serving
Liberal Democrats Official portrait of Layla Moran crop 2.jpg Layla Moran Oxford West and Abingdon 2017 Serving
Labour Stephanie Peacock MP - official photo 2017.jpg Stephanie Peacock Barnsley East 2017 Serving
Labour Official portrait of Laura Pidcock crop 2.jpg Laura Pidcock North West Durham 2017 2019 Defeated
Labour Co-op Official portrait of Jo Platt crop 2.jpg Jo Platt Leigh 2017 2019 Defeated
Labour Official portrait of Ellie Reeves crop 2.jpg Ellie Reeves[166] Lewisham West and Penge 2017 Serving
Labour Official portrait of Danielle Rowley crop 2.jpg Danielle Rowley Midlothian 2017 2019 Defeated
Labour Official portrait of Eleanor Smith crop 2.jpg Eleanor Smith Wolverhampton South West 2017 2019 Defeated
Labour Official portrait of Laura Smith crop 2.jpg Laura Smith Crewe and Nantwich 2017 2019 Defeated
Labour Official portrait of Liz Twist crop 2.jpg Liz Twist Blaydon 2017 Serving
Labour Official portrait of Thelma Walker crop 2.jpg Thelma Walker Colne Valley 2017 2019 Defeated
Sinn Féin Órfhlaith Begley, April 2018 (cropped).jpg Órfhlaith Begley West Tyrone 2018 (did not take seat) Serving
Labour Janet Daby Lewisham East 2018 Serving
Liberal Democrats Jane Dodds at Brighton 2018 (cropped).jpg Jane Dodds Brecon and Radnorshire 2019 2019 Defeated
Labour Lisa Forbes Peterborough 2019 2019 Defeated
Labour Ruth Jones Newport West 2019 Serving
Conservative Nickie Aiken Cities of London and Westminster 2019 Serving
Labour Fleur Anderson Putney 2019 Serving
Conservative Sarah Atherton Wrexham 2019 Serving
Conservative Siobhan Baillie on Stroud High Street (cropped).jpg Siobhan Baillie Stroud 2019 Serving
Labour Paula Barker Liverpool Wavertree 2019 Serving
Labour Apsana Begum Poplar and Limehouse 2019 Serving
Labour Olivia Blake Sheffield Hallam 2019 Serving
Conservative Sara Britcliffe Hyndburn 2019 Serving
Conservative Felicity Buchan Kensington 2019 Serving
SNP Amy Callaghan East Dunbartonshire 2019 Serving
Conservative Miriam Cates Penistone and Stocksbridge 2019 Serving
Liberal Democrats Wendy Chamberlain North East Fife 2019 Serving
Labour Feryal Clark Enfield North 2019 Serving
Conservative Theo Clarke[167] Stafford 2019 Serving
Liberal Democrats Daisy Cooper St Albans 2019 Serving
Conservative Claire Coutinho East Surrey 2019 Serving
Conservative Photograph of Virginia Crosbie by Stacey Mutkin.jpg Virginia Crosbie Ynys Môn 2019 Serving
Labour Alex Davies-Jones Pontypridd 2019 Serving
Conservative Dehenna Davison Bishop Auckland 2019 Serving
Conservative Sarah Dines Derbyshire Dales 2019 Serving
Conservative Ruth Edwards Rushcliffe 2019 Serving
Conservative Natalie Elphicke[168] Dover 2019 Serving
Labour Co-op Florence Eshalomi[169] Vauxhall 2019 Serving
Conservative Laura Farris[170] Newbury 2019 Serving
Conservative Katherine Fletcher South Ribble 2019 Serving
Labour Mary Foy City of Durham 2019 Serving
Conservative Jo Gideon Stoke-on-Trent Central 2019 Serving
Conservative Kate Griffiths[171] Burton 2019 Serving
SDLP Claire Hanna.JPG Claire Hanna[172] Belfast South 2019 Serving
Conservative Sally-Ann Hart Hastings and Rye 2019 Serving
Labour Rachel Hopkins[173] Luton South 2019 Serving
Conservative Jane Hunt Loughborough 2019 Serving
Labour Kim Johnson Liverpool Riverside 2019 Serving
Conservative Fay Jones[174] Brecon and Radnorshire 2019 Serving
Conservative Alicia Kearns Rutland and Melton 2019 Serving
DUP Carla Lockhart[175] Upper Bann 2019 Serving
Conservative Cherilyn Mackrory Truro and Falmouth 2019 Serving
Conservative Julie Marson Hertford and Stortford 2019 Serving
Conservative Joy Morrissey Beaconsfield 2019 Serving
Conservative Holly Mumby-Croft Scunthorpe 2019 Serving
Labour Charlotte Nichols Warrington North 2019 Serving
Conservative Lia Nici Great Grimsby 2019 Serving
Labour Abena Oppong-Asare Erith and Thamesmead 2019 Serving
Labour Kate Osborne Jarrow 2019 Serving
Labour Taiwo Owatemi Coventry North West 2019 Serving
Labour Sarah Owen Luton North 2019 Serving
Labour Bell Ribeiro-Addy Streatham 2019 Serving
Conservative Nicola Richards West Bromwich East 2019 Serving
Conservative Angela Richardson Guildford 2019 Serving
Conservative Selaine Saxby North Devon 2019 Serving
Conservative Jane Stevenson Wolverhampton North East 2019 Serving
Labour Zarah Sultana Coventry South 2019 Serving
Conservative Laura Trott[176] Sevenoaks 2019 Serving
Conservative Suzanne Webb Stourbridge 2019 Serving
Labour Claudia Webbe Leicester East 2019 Serving
Labour Nadia Whittome Nottingham East 2019 Serving
Liberal Democrats Munira Wilson Twickenham 2019 Serving
Labour Beth Winter Cynon Valley 2019 Serving

Proportion of women[edit]

Numbers and proportions are as they were directly after the relevant election and do not take into account by-elections, defections, or other changes in membership. Instead, women who were initially by-elected to their seats and later successful in holding them at a subsequent general election are counted as having won the latter to serve full terms, if completed. Parties whose MPs take the whip from one of the major parties (Labour Co-op and historically UUP before 1974, Unionist in Scotland until 1965, or Liberal National from 1950 to 1968) have been included in the Conservatives' or Labour's totals. One Social Democratic MP was counted in the Liberals' total on account of her party's alliance with the Liberals in the 1987 election, but refused to join the newly merged Liberal Democrats a year after that election.

Election Conservative Labour Liberal to 1988,
then Lib Dems
Others Total
Women Total % Women Total % Women Total % Women Total % Women Total %
1918 0 382 0.0% 0 57 0.0% 0 36 0.0% 1 232 0.4% 1 707 0.1%
1922 1 344 0.3% 0 142 0.0% 1 62 1.6% 0 67 0.0% 2 615 0.3%
1923 2 258 0.8% 3 191 1.6% 1 158 0.6% 0 7 0.0% 6 615 <1.0%
1924 0 412 0.0% 1 151 <0.1% 0 40 0.0% 0 12 0.0% 1 615 0.2%
1929 0 260 0.0% 8 287 2.8% 1 59 1.7% 1 9 11.1% 10 615 1.6%
1931 10 470 2.1% 0 52 0.0% 0 33 0.0% 1 60 1.7% 11 615 1.8%
1935 0 386 0.0% 1 154 0.6% 0 21 0.0% 0 54 0.0% 1 615 0.2%
1945 1 197 2.0% 20 393 1.0% 0 12 8.3% 0 38 0.0% 21 640 1.4%
1950 4 298 1.3% 3 315 <1.0% 0 9 0.0% 0 2 0.0% 7 625 1.1%
1951 0 321 0.0% 0 295 0.0% 0 6 0.0% 0 3 0.0% 0 625 0.0%
1955 4 345 1.2% 3 277 1.1% 0 6 0.0% 0 2 0.0% 7 630 1.1%
1959 4 365 1.1% 1 258 0.4% 1 6 16.7% 0 1 0.0% 6 630 <1.0%
1964 1 304 0.3% 6 317 1.9% 0 9 0.0% 0 0 0.0% 7 630 1.1%
1966 1 253 0.4% 2 364 <0.6% 0 12 0.0% 0 1 0.0% 3 630 <0.5%
1970 8 330 2.4% 1 288 <0.4% 0 6 0.0% 2 6 1.3% 11 630 1.8%
1974 F 1 297 0.3% 5 301 1.7% 0 14 0.0% 1 7 14.3% 7 635 1.1%
1974 O 0 277 0.0% 5 319 1.6% 0 13 0.0% 1 26 3.8% 6 635 0.9%
1979 2 339 0.6% 2 269 0.7% 0 11 0.0% 0 16 0.0% 4 635 0.6%
1983 6 397 1.5% 3 209 1.4% 0 23 0.0% 0 21 0.0% 9 650 4.8%
1987 5 376 1.3% 13 229 5.7% 1 22 4.5% 1 23 4.3% 20 650 3.1%
1992 6 336 1.8% 17 271 6.3% 1 20 5.0% 0 24 5.0% 24 651 6.8%
1997 5 165 3.0% 68 418 16.3% 2 46 4.3% 1 30 3.3% 76 659 11.5%
2001 2 166 1.2% 4 413 <1.0% 4 52 7.7% 4 20 20.0% 14 651 2.2%
2005 6 198 3.0% 26 355 7.3% 7 62 11.3% 0 31 0.0% 39 646 24.7%
2010 37 306 12.1% 32 258 12.4% 1 57 1.8% 4 29 13.8% 74 650 11.4%
2015 27 330 8.2% 41 232 17.7% 0 8 0.0% 20 80 25.0% 88 650 13.5%
2017 9 317 2.8% 24 262 0.9% 5 35 14.3% 3 36 8.3% 41 650 6.3%
2019 35 365 9.6% 21 202 10.4% 4 11 36.4% 7 71 9.9% 67 650 10.3%

See also[edit]

Notes and references[edit]

  1. ^ CH. Succeeded her husband Waldorf Astor, 2nd Viscount Astor as MP after he became a member of the House of Lords due to inheriting the title of Viscount Astor upon the death of his father.
  2. ^ Succeeded her husband Thomas Wintringham following his death.
  3. ^ Succeeded her husband Hilton Philipson after his election to Parliament was overturned by petition.
  4. ^ DBE. Wife of John Stewart-Murray, 8th Duke of Atholl.
  5. ^ Wife of Harold Woodhouse, 2nd Baron Terrington.
  6. ^ Chris Wrigley, A.J.P. Taylor: Radical Historian of Europe (2006), p. 116.
  7. ^ Succeeded her husband Rupert Guinness, 2nd Earl of Iveagh as MP after he became a member of the House of Lords due to inheriting the title of Earl of Iveagh upon the death of his father.
  8. ^ Was Succeeded by her husband Walter Runciman as MP. In 1937 he became a member of the House of Lords after being raised to the peerage as Viscount Runciman of Doxford, so she became Viscountess Runciman of Doxford.
  9. ^ Was Succeeded by her husband Hugh Dalton, who was an MP from a neighbouring constituency. In 1960 he became a member of the House of Lords after being raised to the peerage as Baron Dalton, of Forest and Frith in the County Palatine of Durham.
  10. ^ Married to fellow MP Anuerin Bevan. She was made a life peer as Baroness Lee of Asheridge, of the City of Westminster in 1970.
  11. ^ "No. 45229". The London Gazette. 10 November 1970. p. 12333.
  12. ^ CH. Youngest child of David Lloyd George, (Prime Minister of the United Kingdom 1916-1922).
  13. ^ Wife of fellow MP Sir Oswald Mosley, who created the New Party and British Union of Fascists. Daughter of George Curzon, 1st Marquess Curzon of Kedleston.
  14. ^ a b c d e OBE.
  15. ^ Daughter of William Rathbone VI. Aunt of fellow MP John Rathbone, whose wife Beatrice Wright succeeded him.
  16. ^ Succeeded her husband Noel Noel-Buxton, 1st Baron Noel-Buxton as MP after he became a member of the House of Lords after being raised to the peerage as Baron Noel-Buxton.
  17. ^ In 1966 she was appointed as a DBE becoming Dame Leah Manning.
  18. ^ MBE.
  19. ^ CBE. Sister of fellow MP Victor Cazalet.
  20. ^ Wife of Richard Ronald John Copeland.
  21. ^ GBE. She was made a life peer as Baroness Horsbrugh, of Horsbrugh in the County of Peebles, in 1959.
  22. ^ Daughter of William Pickford, 1st Baron Sterndale.
  23. ^ CH, DBE. She was made a life peer as Baroness Ward of North Tyneside, of North Tyneside in the County of Tyne and Wear, in 1975.
  24. ^ DBE. Succeeded her husband J. C. C. Davidson, 1st Viscount Davidson as MP after he became a member of the House of Lords after being raised to the peerage as Viscount Davidson. Daughter of Willoughby Dickinson, 1st Baron Dickinson. In 1963 she was created a life peer as Baroness Northchurch, of Chiswick in the County of Middlesex.
  25. ^ Succeeded her husband George Hardie as MP after his death. Sister in law of fellow MP and founder of the Labour Party Keir Hardie.
  26. ^ She resigned as an MP and was made a life peer as Baroness Summerskill, of Kenwood in the County of London. In 1966 she was made a CH. She was the mother of Shirley Summerskill.
  27. ^ Succeeded her husband John Rathbone as MP after he was killed at the Battle of Britain. Her husbands aunt was fellow MP Eleanor Rathbone. Her second husband Sir Paul Wright was knighted in 1975, so she was styled Lady Wright. In 1996 she was made an MBE.
  28. ^ Succeeded her husband Allen Bathurst, Lord Apsley as MP after he was killed in battle. In 1952 she was made a CBE.
  29. ^ Wife of Gerald Gould and daughter of Hertha Marks Ayrton and William Edward Ayrton.
  30. ^ CBE. She was made a life peer as Baroness Bacon, of the City of Leeds and of Normanton in the West Riding of the County of York, in 1970.
  31. ^ Wife of Edward Castle, Baron Castle. She was made a life peer as Baroness Castle of Blackburn, in 1990. From 1979–1989, she served as Member of the European Parliament for Greater Manchester.
  32. ^ In 1953 she was appointed as a CBE.
  33. ^ Wife of James Middleton.
  34. ^ Daughter of R. C. Wallhead.
  35. ^ Wife of fellow MP John Paton.
  36. ^ Wife of John Buchan, 2nd Baron Tweedsmuir. She was made a life peer as Baroness Tweedsmuir of Belhelvie, of Potterton in the County of Aberdeen, in 1970.
  37. ^ She was made a life peer as Baroness Burton of Coventry, of Coventry in the County of Warwick, in 1962.
  38. ^ DBE. She was made a life peer as Baroness Hornsby-Smith, of Chislehurst in the County of Kent, in 1974.
  39. ^ In 1975 she was appointed as a DBE becoming Dame Dorothy Rees.
  40. ^ She was made a life peer as Baroness White, of Rhymney in the County of Monmouth, in 1970.
  41. ^ She was made a life peer as Baroness Jeger, of St Pancras in Greater London, in 1979.
  42. ^ a b c d e f g h i j DBE.
  43. ^ Wife of Neville Montagu Ford and later fellow MP Sir Nigel Fisher. Mother-in-law of Sir Michael Grylls. Grandmother of Bear Grylls. Step-mother of Mark Fisher.
  44. ^ a b c CBE.
  45. ^ She resigned as an MP to be made a life peer as Baroness Emmet of Amberley, of Amberley in the County of Sussex, in 1965. Daughter of Rennell Rodd, 1st Baron Rennell.
  46. ^ In 1965 she was appointed as an OBE.
  47. ^ She was made a life peer as Baroness Vickers, of Devonport in the County of Devon in 1975.
  48. ^ She was made a life peer as Baroness Pike, of Melton in the County of Leicestershire, in 1974. In 1981 she was made a DBE.
  49. ^ Succeeded her husband Sir David Gammans, 1st Baronet following his death.
  50. ^ In 1968 she was appointed as a CBE.
  51. ^ OBE TD. She was made a life peer as Baroness Skrimshire of Quarter, of Dunipace in the District of Falkirk, in 1979.
  52. ^ DBE. She was made a life peer as Baroness Hart of South Lanark, in 1988.
  53. ^ OM. First female Prime Minister of the United Kingdom. She was made a life peer as Baroness Thatcher, of Kesteven in the County of Lincolnshire, in 1992. In 1995 she was made a KG.
  54. ^ Wife of fellow MP Russell Kerr.
  55. ^ Former Wife of fellow MP John Ryman. Daughter of Edith Summerskill.
  56. ^ She was made a life peer as Baroness Williams of Crosby, of Stevenage in the County of Hertfordshire, in 1993.
  57. ^ DBE. She was made a life peer as Baroness Knight of Collingtree, of Collingtree in the County of Northamptonshire, in 1997.
  58. ^ She was made a life peer as Baroness Lestor of Eccles, of Tooting Bec in the London Borough of Wandsworth, in 1997.
  59. ^ Daughter of Morgan Phillips & Norah Phillips, Baroness Phillips. Mother of Tamsin Dunwoody.
  60. ^ Later served as a Member of the European Parliament and Scottish Parliament. Mother of Fergus Ewing and Annabelle Ewing. Mother-in-law of Margaret Ewing.
  61. ^ She was made a life peer as Baroness Fisher of Rednal, of Rednal, in the City of Birmingham, in 1974.
  62. ^ DBE. She was made a life peer as Baroness Fookes, of Plymouth in the County of Devon, in 1997.
  63. ^ DBE. Wife of fellow MEP Edward Kellett-Bowman. From 1975-1984, she served as the Member of the European Parliament for Cumbria.
  64. ^ She was made a life peer as Baroness Oppenheim-Barnes, of Gloucester in the County of Gloucestershire, in 1982. Mother of fellow MP Phillip Oppenheim.
  65. ^ Later the wife of fellow MP Jim Sillars.
  66. ^ She was made a life peer as Baroness Boothroyd, of Sandwell in the County of West Midlands, in 2001. In 2005 she was appointed as an OM.
  67. ^ She was made a life peer as Baroness Chalker of Wallasey, of Leigh-on-Sea in the County of Essex, in 1992.
  68. ^ Later elected to the Scottish Parliament. Wife of fellow MSP Fergus Ewing. Daughter-in-law of Winnie Ewing. Sister-in-law of Annabelle Ewing.
  69. ^ She was made a life peer as Baroness Hayman, of Dartmouth Park in the London Borough of Camden, in 1996. In 2012 she was appointed as a GBE.
  70. ^ She was made a life peer as Baroness Taylor of Bolton, in the County of Greater Manchester, in 2005.
  71. ^ In 1998 she was appointed as a CBE.
  72. ^ From 1984-1989, she served as the Member of the European Parliament for Cumbria and Lancashire North.
  73. ^ a b c QC.
  74. ^ Succeeded her husband Frank McElhone following his death.
  75. ^ Wife of fellow MP Alex Lyon.
  76. ^ Wife of fellow MP Sir Nicholas Winterton.
  77. ^ She was made a life peer as Baroness Bottomley of Nettlestone, of St Helens in the County of Isle of Wight, in 2005. Wife of fellow MP Sir Peter Bottomley. Aunt of Kitty Ussher. Stepdaughter of Dame Julia Cleverdon.
  78. ^ Succeeded her husband John Golding following his resignation. She was made a life peer as Baroness Golding, of Newcastle-under-Lyme in the County of Staffordshire, in 2001. Daughter of Ness Edwards.
  79. ^ In 2011 she was appointed as an OBE.
  80. ^ She was made a life peer as Baroness Armstrong of Hill Top, of Crook in the County of Durham, in 2010. Daughter of Ernest Armstrong.
  81. ^ She was made a life peer as Baroness Michie of Gallanach, of Oban in Argyll and Bute, in 2001. Daughter of John Bannerman, Baron Bannerman of Kildonan.
  82. ^ She was made a life peer as Baroness Nicholson of Winterbourne, of Winterbourne, in the Royal County of Berkshire, in 1997. From 1999-2009, she served as a Member of the European Parliament for South East England. Daughter of Sir Godfrey Nicholson, 1st Baronet.
  83. ^ Rejoined the Conservatives as a life peer in 2016.
  84. ^ She was made a life peer as Baroness Primarolo, of Windmill Hill, in the City of Bristol, in 2015. DBE.
  85. ^ She was made a life peer as Baroness Quin, of Gateshead in the County of Tyne and Wear, in 2005. From 1979–1989, she served as Member of the European Parliament for Tyne South and Wear & Tyne and Wear.
  86. ^ Later married fellow MP Frank Doran.
  87. ^ She was made a life peer as Baroness Shephard of Northwold, in the County of Norfolk, in 2005.
  88. ^ Since 2019, she serves as a Brexit Party Member of the European Parliament for South West England.
  89. ^ Succeeded her husband Allen Adams following his death. She was made a life peer as Baroness Adams of Craigielea, of Craigielea in Renfrewshire, in 2005.
  90. ^ Sister of fellow MP Ann Keen and sister-in-law of fellow MP Alan Keen.
  91. ^ She was made a life peer as Baroness Browning, of Whimple in the County of Devon, in 2010.
  92. ^ OBE. Ex-wife of Robert Walpole, 10th Baron Walpole. Mother of Alice Walpole, Ambassador of the United Kingdom to Luxembourg.
  93. ^ She was made a life peer as Baroness Corston, of St George in the County and City of Bristol, in 2005. Wife of Peter Townsend.
  94. ^ Twin sister of fellow MP Maria Eagle.
  95. ^ CBE. During her film career, she won two Academy Awards for Best Actress: for Women in Love (1970) and A Touch of Class (1973).
  96. ^ In 2012 she was appointed as a CBE.
  97. ^ She was made a life peer as Baroness Jowell, of Brixton in the London Borough of Lambeth, in 2015. DBE. Ex-fife of Sir Roger Jowell & David Mills.
  98. ^ In 2012 she was elected as the first Police and Crime Commissioner for Merseyside.
  99. ^ In 2006 she was appointed as a CBE.
  100. ^ From 1999-2012, she served as a Member of the European Parliament for the West Midlands.
  101. ^ Daughter of Patrick Maitland, 17th Earl of Lauderdale.
  102. ^ She was made a life peer as Baroness Morris of Yardley, of Yardley in the County of West Midlands, in 2005. Daughter of Charles Morris and niece of Alf Morris, Baron Morris of Manchester.
  103. ^ Wife, later Ex-wife, of fellow MP Gordon Prentice.
  104. ^ She was made a life peer as Baroness Maddock, of Christchurch in the County of Dorset, in 1997. Wife of fellow MP Sir Alan Beith.
  105. ^ DBE. Wife of Sir Henry Hodge.
  106. ^ She was made a life peer as Baroness Liddell of Coatdyke, of Airdrie in the County of Lanarkshire, in 2010. Served as British High Commissioner to Australia from 2005-2009.
  107. ^ Later elected to the Scottish Parliament.
  108. ^ Made a DBE in 2011.
  109. ^ She was made a life peer as Baroness Clark of Calton, of Calton in the City of Edinburgh, in 2005. Served as Senator of the College of Justice (2006-present).
  110. ^ Wife of fellow MP Ed Balls.
  111. ^ Widow of Bob Cryer MP, and mother of fellow MP John Cryer.
  112. ^ Twin sister of fellow MP Angela Eagle.
  113. ^ Wife of Ken Follett.
  114. ^ She was made a life peer as Baroness Hughes of Stretford, of Ellesmere Port in the County of Cheshire, in 2010.
  115. ^ Daughter of Sir Curtis Keeble.
  116. ^ Wife of fellow MP Alan Keen and sister of fellow MP Sylvia Heal.
  117. ^ She was made a life peer as Baroness King of Bow, of Bow in the London Borough of Tower Hamlets, in 2011. Niece of Miriam Stoppard and Sir Tom Stoppard, and cousin of Ed Stoppard.
  118. ^ Wife of fellow MP Andrew MacKay. Former domestic partner of Stephen Milligan.
  119. ^ Daughter of Sir Ian Mactaggart, 3rd Baronet. Granddaughter of Sir Herbert Williams, 1st Baronet.
  120. ^ Sister of Margaret McDonagh, Baroness McDonagh.
  121. ^ Made a DBE in 2015.
  122. ^ She was made a life peer as Baroness McIntosh, of the Vale of York in the County of North Yorkshire, in 2015. From 1989-1999, she served as a Member of the European Parliament for Essex North East and Essex North and Suffolk South.
  123. ^ Elected to the Welsh Assembly in 2011. Wife of fellow MP Rhodri Morgan.
  124. ^ She was made a life peer as Baroness Smith of Basildon, of Basildon in the County of Essex, in 2010.
  125. ^ Daughter of Dan Jones.
  126. ^ She was made a life peer as Baroness Tonge, of Kew in the London Borough of Richmond upon Thames, in 2005.
  127. ^ QC. In 2012 she was elected as the Police and Crime Commissioner for Northumbria.
  128. ^ Daughter of Winnie Ewing. Sister of fellow MSP Fergus Ewing and sister-in-law to Margaret Ewing. Was elected as a MSP for Mid Scotland and Fife.
  129. ^ From 1998-2012, she served as a Member of the Northern Ireland Assembly for Fermanagh and South Tyrone.
  130. ^ Wife of Sir John Hermon.
  131. ^ Wife of fellow MP Peter Robinson. Served at the same time as a Member of the Northern Ireland Assembly for Strangford (1998-2010).
  132. ^ She was made a life peer as Baroness Burt, of Solihull in the County of West Midlands, in 2015.
  133. ^ She was made a life peer as Baroness Featherstone, of Highgate in the London Borough of Haringey, in 2015.
  134. ^ From 2000-2004, she served as the London Assembly member for North East.
  135. ^ She was made a life peer as Baroness Kramer, of Richmond Park in the London Borough of Richmond upon Thames, in 2010.
  136. ^ Wife of fellow MP Nick Raynsford. Daughter of Michael Ward.
  137. ^ Wife of fellow MP Duncan Hames.
  138. ^ Daughter of Cedric Thornberry. Wife of Sir Christopher Nugee.
  139. ^ Niece of fellow MP Sir Peter Bottomley and Virginia Bottomley, Baroness Bottomley of Nettlestone.
  140. ^ From 1999-2005, she served as the Member of the European Parliament for London.
  141. ^ She was made a life peer as Baroness Blackwood of North Oxford, of North Oxford in the County of Oxfordshire in 2019.
  142. ^ From 2000-2008, she served as the London Assembly member for West Central.
  143. ^ From 1999-2011, she served as the Member of the Scottish Parliament for Glasgow Baillieston.
  144. ^ Wife of fellow MP Mark Lancaster. Daughter of Fred Dinenage.
  145. ^ From 1999-2011, she served as the Member of the Scottish Parliament for Carrick, Cumnock and Doon Valley.
  146. ^ From 2003-2010, she served as a Member of the Northern Ireland Assembly for Belfast East.
  147. ^ From 1999-2010, she served as a Member of the European Parliament for South East England.
  148. ^ She was made a life peer as Baroness Morgan of Cotes, of Cotes in the County of Leicestershire in 2020.
  149. ^ Daughter of Roy Perry.
  150. ^ Wife of Nicholas Joicey, sister of Ellie Reeves and sister-in-law of fellow MP John Cryer.
  151. ^ From 2003-2012, she served as a Member of the Northern Ireland Assembly for South Down.
  152. ^ Former wife of A. A. Gill.
  153. ^ Daughter of Duncan Sandys, Baron Duncan-Sandys.
  154. ^ Sister of Keith Vaz.
  155. ^ Wife of John Abrahams.
  156. ^ Daughter of Sir Robert Atkins.
  157. ^ From 2012-2015, she served as the Deputy Mayor of London and from 2008-2016, she served as the London Assembly member for the Conservative Party (London-wide). Wife of James Borwick, 5th Baron Borwick.
  158. ^ Sister of Konnie Huq.
  159. ^ From 2009-2011, she served as the Member of the Scottish Parliament for Glasgow.
  160. ^ Daughter of Tim Boswell, Baron Boswell.
  161. ^ From 2011–2015, she served as the Member of the Welsh Assembly for North Wales.
  162. ^ Succeeded her husband Harry Harpham as MP after he died.
  163. ^ From 2015-2017, she served as the London Assembly member for the Conservative Party (London-wide).
  164. ^ From 2014–2017, she served as the Member of the European Parliament for South East England.
  165. ^ From 2009–2017, she served as the Member of the European Parliament for the East of England.
  166. ^ Wife of fellow MP John Cryer, sister of MP Rachel Reeves and sister-in-law of Nicholas Joicey.
  167. ^ Daughter of Sir Charles Mansfield Tobias Clarke, the 6th Baronet of Dunham Lodge. Sister of Sir Charles Lawrence Somerset Clarke, 7th Baronet. Niece-in-law of Jacob and Annunziata Rees-Mogg.
  168. ^ Wife of former MP Charlie Elphicke.
  169. ^ Since 2016, she is also the London Assembly member for Lambeth and Southwark.
  170. ^ Daughter of Michael McNair-Wilson. Niece of Patrick McNair-Wilson.
  171. ^ Wife of former MP Andrew Griffiths.
  172. ^ From 2015–2019, she served as a Member of the Northern Ireland Assembly for Belfast South.
  173. ^ Daughter of Kelvin Hopkins. Granddaughter of Harold Hopkins.
  174. ^ Daughter of Gwilym Jones.
  175. ^ From 2016–2019, she served as a Member of the Northern Ireland Assembly for Upper Bann.
  176. ^ In 2016 she was made an MBE.