Kohavision

Kohavision (KTV)
Kohavision Logo.png
LaunchedSeptember 21, 2000
Owned byKOHA
Picture format1080i HDTV
(downscaled to 16:9 576i for the SDTV feed)
SloganEc me kohën
CountryKosovo
LanguageAlbanian
Sister channel(s)Arta News
WebsiteOfficial Website
Availability
Cable
KujtesaChannel 6
IPKOChannel 83
DigitAlbChannel 62
Naxoo (Switzerland)Channel 287

Kohavision (KTV) is a Kosovar free-to-air television channel part of KOHA group, that was launched in September 2000.[1] Its programming is centred towards news, with Koha e Lajmeve being the most watched news edition in the country.[2]

History[edit]

Kohavision was first broadcast in 2000. It has been developed while Veton Surroi led it. Now, Veton Surroi is a former owner of KTV, and his sister Flaka Surroi took over as the managing director. KOHA is known for owning the most read and number one newspaper in Kosovo, Koha Ditore. It all began by a 2-hour programme per day, but now it broadcasts 24/7. KOHA is a leading media house in Kosovo.

Nationally created shows broadcast by Kohavision[edit]

Original name Format
038 Talk show
Anima Women program
Automan Cars show
Ça ka '3? Youth magazine
Cosmo Weekly magazine
DokuKronika Talk show
Euro Current affairs
Express Showbiz news
Fashionista Fashion show
Fauna jonë Animals show
Flladi Summer show
Hajt pak Interviews
Interaktiv News show
Jeta Talk show
Kaçurrelët Teen TV series
Kënaqësia e gatimit Cooking show
Konfront Debate show
Kuzhina shqiptare Cooking show
Nëpër film Movies' news
Njerëzit dhe kujtimet flasin Autobiography
Një moto për foto Talk show
N'rrjet Weekly magazine
Oxygen Entertaining show
Përrallë me tupan Stand-up comedy
PFF Children's Sunday program
Pikëpresje Current affairs
Prej 2 deri 12 Sports show
Pro X Interviews
Puls Health
Reciklim News show
Rreth botës News edition
Rubikon Debate show
Sot Morning show
SpitaliKS Sitcom
Sporti total Sports show
Talent X Talent show
Talk Talk show
Te Linda Cooking show
Top Koha Music Music show
Tre gjermanët e trashë Sitcom
Tung Children's morning show

International shows broadcast by Kohavision[edit]

Original name Albanian translation Origin
'Allo 'Allo! Alo Alo! United Kingdom
Amor real Dashuri e vërtetë Mexico
Asi Asi Turkey
Aşk ve Ceza Dashuri dhe ndëshkim Turkey
Aşktan Kaçılmaz S'mund të ikësh Turkey
Binbir Gece 1001 net Turkey
Borgen Borgen Denmark
Bratz Bratz United States
Capri Kapri Italy
Chaplin & Co Çarli Çaplin France
Chocolate com Pimenta Çokollatë me piper Brazil
Clase 406 Klasa 406 Mexico
Corazón Partido Zemër e thyer United States
Cuidado con el ángel Kujdes nga engjëlli Mexico
Digimon Adventure Digimon Adventure Japan
Dame Chocolate Sekreti i ëmbël United States
Dance Academy Akademia e vallëzimit Australia
Dila Hanım Dila Turkey
Everybody Hates Chris Të gjithë e urrejnë Krisin United States
Flight 29 Down Fluturimi 29 United States
Floricienta Florisienta Argentina
Footballers' Wives Gratë e futbollistëve United Kingdom
Frasier Frasier United States
Fuego en la sangre Gjaku i nxehtë Mexico
H2O: Just Add Water H2O Australia
Heridas de amor Plagë dashurie Mexico
Iffet Iffet Turkey
İstanbullu Gelin Nusja nga Stambolli Turkey
Juanita, la soltera Beqarja Argentina
Kış Güneşi Dieli Dimri Turkey
Kurt Seyit ve Şura Kurt Sejiti dhe Sura Turkey
Kurtlar Vadisi Lugina e ujqërve Turkey
La fuerza del destino Fuqia e fatit Mexico
La Tormenta Stuhia Colombia
Lale Devri Lale Turkey
Las tontas no van al cielo Budallaqet nuk shkojnë në parajsë Mexico
Las Vegas Las Vegas United States
LazyTown Qyteti dembel Iceland
Little Charley Bear Arushi Çarli United Kingdom
Medium Medium United States
Mi Pecado Mëkati im Mexico
NCIS NCIS United States
O Astro Iluzionisti Brazil
Oggy and the Cockroaches Ogi dhe buburrecat France
Ömre Bedel Dashuro dhe vdis Turkey
Only Fools and Horses Budallenj dhe kuaj United Kingdom
Out of Practice Mjekë të pashpresë United States
Pocoyo Pokojo Spain
Primera Dama Zonja e Parë Colombia
Puppy in My Pocket Miku im këlysh Italy
Rebelde Way Rebelët Argentina
Reina de corazones Mbretëresha e zemrave United States
Roman Mysteries Misteret romake United Kingdom
Rubí Rubi Mexico
Sortilegio Joshja magjike Mexico
Soy tu dueña Je i imi Mexico
The Following Në ndjekje United States
The Kennedys Keneditë Canada
Tormenta en el paraíso Stuhi në parajsë Mexico
Transporter: The Series Transportuesi Canada
Un Paso Adelante Një hap përpara Spain
Una Maid en Manhattan Ndihmëse në Manhattan United States
Uttaran Uttaran India
Will & Grace Uill dhe Grejs United States
Yo soy Betty, la fea Beti e shëmtuar Colombia
Yoho Ahoy Yoho Ahoy United Kingdom

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]