1984 United States House of Representatives elections

1984 United States House of Representatives elections

← 1982 November 6, 1984 1986 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  SpeakerO'Neill.jpg Robert H. Michel--95th Congress.png
Leader Tip O'Neill Bob Michel
Party Democratic Republican
Leader since January 4, 1977 January 3, 1981
Leader's seat Massachusetts 8th Illinois 18th
Last election 269 seats 166 seats
Seats won 253 182
Seat change Decrease 16 Increase 16
Popular vote 42,973,494 38,734,908
Percentage 52.1% 47.0%
Swing Decrease 3.1% Increase 3.6%

1984 House Elections in the United States.png
Results:      Democratic gain      Democratic hold
     Republican gain      Republican hold

Speaker before election

Tip O'Neill
Democratic

Elected Speaker

Tip O'Neill
Democratic

The 1984 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1984 which coincided with the re-election of President Ronald Reagan in a landslide. This victory also yielded gains for Reagan's Republican Party in the House, where they picked up a net of sixteen seats from the Democratic Party. The Democrats nonetheless retained a commanding majority in the House and gained seats in the Senate.

This would be the last time for eight years that the Democrats lost seats in the House.

Overall results[edit]

253 182
Democratic Republican
Party Seats Seat
percentage
Vote
percentage
Popular
vote
Last
election
(1982)
This
election
Net
change
Democratic Party 269 253 Decrease 16 58.2% 52.1% 42,973,494
Republican Party 166 182 Increase 16 41.8% 47.0% 38,734,908
Libertarian Party 0 0 Steady 0.0% 0.3% 275,865
Independent 0 0 Steady 0.0% 0.2% 121,187
Peace and Freedom Party 0 0 Steady 0.0% 0.1% 61,543
Right to Life Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 35,293
Conservative Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 25,610
Populist Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 20,762
Concerns of People Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 20,333
Socialist Workers Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 18,939
Communist Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 15,810
People Before Profits Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 14,869
Citizens Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 7,725
Rainbow Coalition Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 7,615
American Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 7,122
Prohibition Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 5,942
Liberty Union Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 4,858
Constitutionalist Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 4,242
Small is Beautiful Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 3,313
American Eagle Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 2,664
Labor and Farm Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 2,433
Tisch Independent Citizens Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 2,064
Politicians are Crooks Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 1,835
Liberal Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 1,630
Constitutional Freedom Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 1,516
Christian American Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 1,196
Citizens-Socialist Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 907
Socialist Labor Party 0 0 Steady 0.0% <0.1% 524
Others 0 0 Steady 0.0% 0.1% 47,639
Total 435 435 0 100.0% 100.0% 82,421,838
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
52.14%
Libertarian
0.33%
Republican
47.00%
Others
0.53%
House seats
Democratic
58.16%
Republican
41.84%
House seats by party holding plurality in state
  80+ to 100% Republican
  80+ to 100% Democratic
  60+ to 80% Republican
  60+ to 80% Democratic
  50+ to 60% Republican
  50+ to 60% Democratic
  6+ Republican gain
  6+ Democratic gain
  3-5 Republican gain
  3-5 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  no net change

Retiring incumbents[edit]

Twenty-two representatives retired. Sixteen of those seats were held by the same party, six seats changed party.

Democrats[edit]

Nine Democrats retired. Four of those seats were held by Democrats and five were won by Republicans.

Democratic held[edit]

  1. Illinois 22: Paul Simon: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Kenneth J. Gray.
  2. Massachusetts 5: James Shannon: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Chester G. Atkins.
  3. New York 9: Geraldine Ferraro: to run for Vice President. Was succeeded by Thomas J. Manton.
  4. Tennessee 6: Al Gore: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Bart Gordon.

Republican gain[edit]

  1. Colorado 3: Raymond P. Kogovsek. Was succeeded by Michael L. Strang.
  2. Iowa 5: Tom Harkin: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Jim Ross Lightfoot.
  3. New Hampshire 1: Norman D'Amours: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Robert C. Smith.
  4. New York 20: Richard Ottinger. Was succeeded by Joseph J. DioGuardi.
  5. Texas 19: Kent Hance: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Larry Combest.

Republicans[edit]

Twelve Republicans retired. Eleven of those seats were held by Republicans and one was won by a Democrat.

Republican held[edit]

  1. Alabama 1: Jack Edwards. Was succeeded by Sonny Callahan.
  2. Illinois 13: John N. Erlenborn. Was succeeded by Harris W. Fawell.
  3. Illinois 14: Tom Corcoran: to run for U.S. Senate. Was succeeded by John E. Grotberg.
  4. Kansas 3: Larry Winn. Was succeeded by Jan Meyers.
  5. Michigan 5: Harold S. Sawyer. Was succeeded by Paul B. Henry.
  6. New York 30: Barber Conable. Was succeeded by Fred J. Eckert.
  7. North Carolina 9: James G. Martin: to run for Governor of North Carolina. Was succeeded by Alex McMillan.
  8. Texas 6: Phil Gramm: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Joe Barton.
  9. Texas 22: Ron Paul: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Tom DeLay.
  10. Utah 2: David Daniel Marriott: to run for Governor of Utah. Was succeeded by David Smith Monson.
  11. Virginia 7: J. Kenneth Robinson. Was succeeded by D. French Slaughter Jr..
  12. Washington 1: Joel Pritchard. Was succeeded by John Miller.

Democratic gain[edit]

  1. Arkansas 2: Ed Bethune: to run for U.S. Senate. Was succeeded by Tommy F. Robinson.

Defeated incumbents[edit]

In primary election[edit]

Democrats[edit]

Three Democrats lost renomination.

  1. Indiana 1: Katie Hall lost to challenger Pete Visclosky.
  2. Pennsylvania 11: Frank G. Harrison lost to challenger Paul E. Kanjorski.
  3. Texas 23: Abraham Kazen lost to challenger Albert Bustamante.

In the general election[edit]

Democrats[edit]

Thirteen Democrats lost re-election.

  1. Arizona 5: James F. McNulty Jr. lost to Jim Kolbe.
  2. California 38: Jerry M. Patterson lost to Bob Dornan.
  3. Connecticut 5: William R. Ratchford lost to John G. Rowland.
  4. Georgia 4: Elliott H. Levitas lost to Pat Swindall.
  5. Maryland 2: Clarence Long lost to Helen Delich Bentley.
  6. Michigan 10: Donald J. Albosta lost to Bill Schuette.
  7. New Jersey 11: Joseph G. Minish lost to Dean Gallo.
  8. North Carolina 4: Ike Franklin Andrews lost to Bill Cobey.
  9. North Carolina 6: Charles Robin Britt lost to Howard Coble.
  10. North Carolina 11: James M. Clarke lost to Bill Hendon.
  11. Texas 13: Jack Hightower lost to Beau Boulter.
  12. Texas 14: William Neff Patman lost to Mac Sweeney.
  13. Texas 26: Tom Vandergriff lost to Dick Armey.

Republicans[edit]

Three Republicans lost re-election.

  1. Idaho 2: George V. Hansen lost to Richard H. Stallings.
  2. Illinois 19: Dan Crane lost to Terry L. Bruce.
  3. Ohio 17: Lyle Williams lost to Jim Traficant.

Special elections[edit]

There were three special elections to the 98th Congress in 1984, two of which were held on the same day as the general election for the next term.

Elections are sorted here by date then district.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent died December 2,1983.
New member elected April 3, 1984.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY Jerry Kleczka (Democratic) 65.1%
  • Robert V. Nolan (Republican) 34.9%
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent died August 3, 1984.
New member elected November 6, 1984.
Democratic hold.
Winner was also elected to the next term the same day.
New Jersey 13 Edwin Forsythe Republican 1970 Incumbent died March 29, 1984.
New member elected November 6, 1984.
Republican hold.
Winner was also elected to the next term the same day.

Alabama[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alabama 1 Jack Edwards Republican 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Alabama 2 William Louis Dickinson Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 3 William Flynt Nichols Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Tom Bevill Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Ronnie Flippo Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Alabama 6 Ben Erdreich Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Richard Shelby Democratic 1978 Incumbent re-elected.

Alaska[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alaska at-large Don Young Republican 1973 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Young (Republican) 55.1%
  • Pegge Begich (Democratic) 41.7%
  • Betty Breck (Independent) 3.2%

Arizona[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Arizona 1 John McCain Republican 1982 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mo Udall (Democratic) 87.7%
  • Lorenzo Torrez (Independent) 12.3%
Arizona 3 Bob Stump Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Stump (Republican) 71.8%
  • Bob Schuster (Democratic) 26.5%
  • Lorraina M. Valencia (Libertarian) 1.8%
Arizona 4 Eldon Rudd Republican 1976 Incumbent re-elected.
Arizona 5 James F. McNulty Jr. Democratic 1982 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Jim Kolbe (Republican) 50.9%
  • James F. McNulty Jr. (Democratic) 48.2%
  • Herb Johnson (Libertarian) 0.9%

Arkansas[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 William Vollie Alexander Jr. Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Ed Bethune Republican 1978 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Tommy F. Robinson (Democratic) 47.1%
  • Judy Petty (Republican) 41.5%
  • Jim Taylor (Independent) 11.4%
Arkansas 3 John P. Hammerschmidt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Beryl Anthony Jr. Democratic 1978 Incumbent re-elected.

California[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
California 1 Douglas H. Bosco Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 2 Eugene A. Chappie Republican 1980 Incumbent re-elected.
California 3 Bob Matsui Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 4 Victor H. Fazio Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 5 Sala Burton Democratic 1983 Incumbent re-elected.
California 6 Barbara Boxer Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 7 George Miller Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Miller (Democratic) 66.7%
  • Rosemary Thakar (Republican) 33.3%
California 8 Ron Dellums Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ron Dellums (Democratic) 60.3%
  • Charles Connor (Republican) 39.7%
California 9 Pete Stark Democratic 1972 Incumbent re-elected.
California 10 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 11 Tom Lantos Democratic 1980 Incumbent re-elected.
California 12 Ed Zschau Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Zschau (Republican) 61.7%
  • Martin Carnoy (Democratic) 36.0%
  • William C. "Bill" White (Libertarian) 2.3%
California 13 Norman Mineta Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 14 Norman D. Shumway Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 15 Tony Coelho Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 16 Leon Panetta Democratic 1976 Incumbent re-elected.
California 17 Chip Pashayan Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chip Pashayan (Republican) 72.5%
  • Simon Lakritz (Democratic) 27.5%
California 18 Richard H. Lehman Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 19 Robert J. Lagomarsino Republican 1974 Incumbent re-elected.
California 20 Bill Thomas Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Thomas (Republican) 70.9%
  • Michael T. LeSage (Democratic) 29.1%
California 21 Bobbi Fiedler Republican 1980 Incumbent re-elected.
California 22 Carlos Moorhead Republican 1972 Incumbent re-elected.
California 23 Anthony C. Beilenson Democratic 1976 Incumbent re-elected.
California 24 Henry Waxman Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 25 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 26 Howard Berman Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Howard Berman (Democratic) 62.8%
  • Miriam Ojeda (Republican) 37.2%
California 27 Mel Levine Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 28 Julian C. Dixon Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 29 Augustus F. Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 30 Matthew G. Martinez Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 31 Mervyn M. Dymally Democratic 1980 Incumbent re-elected.
California 32 Glenn M. Anderson Democratic 1968 Incumbent re-elected.
California 33 David Dreier Republican 1980 Incumbent re-elected.
California 34 Esteban Edward Torres Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 35 Jerry Lewis Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 36 George Brown Jr. Democratic 1972 Incumbent re-elected.
California 37 Al McCandless Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al McCandless (Republican) 63.6%
  • David E. "Dave" Skinner (Democratic) 36.4%
California 38 Jerry M. Patterson Democratic 1974 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 39 William E. Dannemeyer Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 40 Robert Badham Republican 1976 Incumbent re-elected.
California 41 Bill Lowery Republican 1980 Incumbent re-elected.
California 42 Dan Lungren Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 43 Ron Packard Republican 1982 Incumbent re-elected.
California 44 Jim Bates Democratic 1982 Incumbent re-elected.
California 45 Duncan Hunter Republican 1980 Incumbent re-elected.

Colorado[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Colorado 1 Patricia Schroeder Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Tim Wirth Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Colorado 3 Raymond P. Kogovsek Democratic 1978 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Michael L. Strang (Republican) 57.1%
  • W. Mitchell (Democratic) 41.9%
  • Robert Jahelka (Libertarian) 0.6%
  • Henry John Olshaw (Independent) 0.4%
Colorado 4 Hank Brown Republican 1980 Incumbent re-elected.
Colorado 5 Ken Kramer Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Kramer (Republican) 78.6%
  • William Geffen (Democratic) 21.4%
Colorado 6 Daniel Schaefer Republican 1983 Incumbent re-elected.

Connecticut[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 Barbara B. Kennelly Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 Sam Gejdenson Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 Bruce A. Morrison Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Connecticut 4 Stewart McKinney Republican 1970 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 William R. Ratchford Democratic 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 6 Nancy Johnson Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Nancy Johnson (Republican) 64.0%
  • Arthur H. House (Democratic) 36.0%

Delaware[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Thomas R. Carper Democratic 1982 Incumbent re-elected.

Florida[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Florida 1 Earl Hutto Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Florida 2 Don Fuqua Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 3 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 4 Bill Chappell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Chappell (Democratic) 64.8%
  • Alton H. Starling (Republican) 35.2%
Florida 5 Bill McCollum Republican 1980 Incumbent re-elected.
Florida 6 Buddy MacKay Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Florida 7 Sam M. Gibbons Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam M. Gibbons (Democratic) 58.8%
  • Michael N. Kavouklis (Republican) 41.2%
Florida 8 Bill Young Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Young (Republican) 80.3%
  • Robert Kent (Democratic) 19.7%
Florida 9 Michael Bilirakis Republican 1982 Incumbent re-elected.
Florida 10 Andy Ireland Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Andy Ireland (Republican) 61.9%
  • Patricia M. Glass (Democratic) 38.1%
Florida 11 Bill Nelson Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Nelson (Democratic) 60.5%
  • Rob Quartel (Republican) 39.5%
Florida 12 Tom Lewis Republican 1982 Incumbent re-elected.
Florida 13 Connie Mack III Republican 1982 Incumbent re-elected.
Florida 14 Dan Mica Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Mica (Democratic) 55.4%
  • Don Ross (Republican) 44.6%
Florida 15 Clay Shaw Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clay Shaw (Republican) 65.7%
  • Bill Humphrey (Democratic) 34.3%
Florida 16 Lawrence J. Smith Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Florida 17 William Lehman Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Florida 18 Claude Pepper Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Claude Pepper (Democratic) 60.5%
  • Ricardo Nunez (Republican) 39.5%
Florida 19 Dante Fascell Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 64.3%
  • Bill Flanagan (Republican) 35.7%

Georgia[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Georgia 1 Lindsay Thomas Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lindsay Thomas (Democratic) 81.6%
  • Erie Lee Downing (Republican) 18.4%
Georgia 2 Charles Floyd Hatcher Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Richard Ray Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Ray (Democratic) 81.4%
  • Mitch Cantu (Republican) 18.6%
Georgia 4 Elliott H. Levitas Democratic 1974 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Pat Swindall (Republican) 53.1%
  • Elliott H. Levitas (Democratic) 46.9%
Georgia 5 Wyche Fowler Democratic 1977 Incumbent re-elected.
Georgia 6 Newt Gingrich Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Newt Gingrich (Republican) 69.1%
  • Gerald L. Johnson (Democratic) 30.9%
Georgia 7 George Darden Democratic 1983 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Darden (Democratic) 55.2%
  • Bill Bronson (Republican) 44.8%
Georgia 8 J. Roy Rowland Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Ed Jenkins Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Jenkins (Democratic) 67.5%
  • Frank H. Cofer Jr. (Republican) 32.5%
Georgia 10 Doug Barnard Jr. Democratic 1976 Incumbent re-elected.

Hawaii[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Hawaii 1 Cecil Heftel Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Hawaii 2 Daniel Akaka Democratic 1976 Incumbent re-elected.

Idaho[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Idaho 1 Larry Craig Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Larry Craig (Republican) 68.6%
  • Bill Heller (Democratic) 31.4%
Idaho 2 George V. Hansen Republican 1974 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Illinois[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Illinois 1 Charles Hayes Democratic 1983 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Gus Savage Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gus Savage (Democratic) 83.0%
  • Dale F. Harman (Republican) 17.0%
Illinois 3 Marty Russo Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marty Russo (Democratic) 64.4%
  • Richard D. Murphy (Republican) 35.6%
Illinois 4 George M. O'Brien Republican 1972 Incumbent re-elected.
Illinois 5 Bill Lipinski Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Lipinski (Democratic) 63.6%
  • John M. Paczkowski (Republican) 36.4%
Illinois 6 Henry Hyde Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry Hyde (Republican) 75.1%
  • Robert H. Renshaw (Democratic) 24.9%
Illinois 7 Cardiss Collins Democratic 1973 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 10 John E. Porter Republican 1980 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Frank Annunzio Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Annunzio (Democratic) 62.6%
  • Charles J. Theusch (Republican) 37.4%
Illinois 12 Phil Crane Republican 1969 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phil Crane (Republican) 77.8%
  • Edward J. LaFlamme (Democratic) 22.2%
Illinois 13 John N. Erlenborn Republican 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 14 Tom Corcoran Republican 1976 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 15 Edward Rell Madigan Republican 1972 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Lynn Morley Martin Republican 1980 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Lane Evans Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Dan Crane Republican 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 20 Dick Durbin Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dick Durbin (Democratic) 61.3%
  • Richard G. Austin (Republican) 38.7%
Illinois 21 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 60.2%
  • Robert H. Gaffner (Republican) 39.8%
Illinois 22 Paul Simon Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.

Indiana[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Indiana 1 Katie Hall Democratic 1982 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Indiana 2 Philip R. Sharp Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Indiana 3 John P. Hiler Republican 1980 Incumbent re-elected.
Indiana 4 Dan Coats Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Coats (Republican) 60.8%
  • Michael H. Barnard (Democratic) 38.5%
  • John B. Cameron Jr. (American) 0.4%
  • Joseph F. Laiacona (Libertarian) 0.3%
Indiana 5 Elwood Hillis Republican 1970 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Dan Burton Republican 1982 Incumbent re-elected.
Indiana 7 John T. Myers Republican 1966 Incumbent re-elected.
Indiana 8 Frank McCloskey Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Lee H. Hamilton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Andrew Jacobs Jr. Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Iowa[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Jim Leach Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Leach (Republican) 66.8%
  • Kevin Ready (Democratic) 33.2%
Iowa 2 Tom Tauke Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Tauke (Republican) 63.9%
  • Joe Welsh (Democratic) 36.1%
Iowa 3 T. Cooper Evans Republican 1980 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Neal Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Neal Smith (Democratic) 60.7%
  • Robert R. Lockard (Republican) 39.3%
Iowa 5 Tom Harkin Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
Iowa 6 Berkley Bedell Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Kansas[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Kansas 1 Pat Roberts Republican 1980 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Jim Slattery Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Slattery (Democratic) 60.0%
  • Jim Van Slyke (Republican) 39.1%
  • Kenneth C. Peterson (Proh) 0.9%
Kansas 3 Larry Winn Republican 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Kansas 4 Dan Glickman Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Glickman (Democratic) 74.4%
  • William V. Krause (Republican) 25.6%
Kansas 5 Bob Whittaker Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Whittaker (Republican) 73.5%
  • John A. Barnes (Democratic) 25.2%
  • Vearl A. Bacon (Proh) 1.2%

Kentucky[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 Carroll Hubbard Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Huston Natcher Democratic 1953 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Romano L. Mazzoli Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Gene Snyder Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Snyder (Republican) 53.7%
  • William Patrick Mulloy II (Democratic) 46.3%
Kentucky 5 Hal Rogers Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hal Rogers (Republican) 75.9%
  • Sherman Wilson McIntosh (Democratic) 24.1%
Kentucky 6 Larry J. Hopkins Republican 1978 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.

Louisiana[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 Bob Livingston Republican 1977 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Lindy Boggs Democratic 1973 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Billy Tauzin Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Buddy Roemer Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Jerry Huckaby Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 Henson Moore Republican 1974 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 John Breaux Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Gillis William Long Democratic 1972 Incumbent re-elected.

Maine[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Maine 1 John R. McKernan Jr. Republican 1982 Incumbent re-elected.
Maine 2 Olympia Snowe Republican 1978 Incumbent re-elected.

Maryland[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Maryland 1 Roy Dyson Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy Dyson (Democratic) 58.4%
  • Harlan C. Williams (Republican) 41.6%
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Maryland 3 Barbara Mikulski Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barbara Mikulski (Democratic) 68.2%
  • Ross Z. Pierpont (Republican) 30.5%
  • Lawrence K. Freeman (Independent) 1.3%
Maryland 4 Marjorie Holt Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marjorie Holt (Republican) 66.2%
  • Howard M. Greenebaum (Democratic) 33.8%
Maryland 5 Steny Hoyer Democratic 1981 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Steny Hoyer (Democratic) 72.2%
  • John E. Ritchie (Republican) 27.8%
Maryland 6 Beverly Byron Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Beverly Byron (Democratic) 65.1%
  • Robin Ficker (Republican) 34.9%
Maryland 7 Parren Mitchell Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Maryland 8 Michael D. Barnes Democratic 1978 Incumbent re-elected.

Massachusetts[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 Silvio Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Silvio Conte (Republican) 72.9%
  • Mary L. Wentworth (Democratic) 27.1%
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Boland (Democratic) 68.7%
  • Thomas P. Swank (Republican) 31.3%
Massachusetts 3 Joseph D. Early Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Barney Frank Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barney Frank (Democratic) 74.2%
  • Jim Forte (Republican) 25.8%
Massachusetts 5 James Shannon Democratic 1978 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Massachusetts 6 Nicholas Mavroules Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Nicholas Mavroules (Democratic) 70.4%
  • Frederick S. Leber (Republican) 26.4%
  • Donald Batchelder (Independent) 3.2%
Massachusetts 7 Ed Markey Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Joe Moakley Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Gerry E. Studds Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 Brian J. Donnelly Democratic 1978 Incumbent re-elected.

Michigan[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Michigan 1 John Conyers Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 2 Carl Pursell Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Pursell (Republican) 68.6%
  • Mike McCauley (Democratic) 30.4%
  • Greg Severance (Independent) 0.5%
  • James Lewis Hudler (Libertarian) 0.5%
Michigan 3 Howard Wolpe Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Howard Wolpe (Democratic) 52.9%
  • Jackie McGregor (Republican) 47.1%
Michigan 4 Mark D. Siljander Republican 1981 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Harold S. Sawyer Republican 1976 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 6 Milton Robert Carr Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Dale E. Kildee Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dale E. Kildee (Democratic) 93.2%
  • Samuel Johnson Jr. (Independent) 6.8%
Michigan 8 J. Bob Traxler Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Guy Vander Jagt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Donald J. Albosta Democratic 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 11 Robert William Davis Republican 1978 Incumbent re-elected.
Michigan 12 David E. Bonior Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Michigan 13 George Crockett Jr. Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Dennis M. Hertel Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Michigan 15 William D. Ford Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Dingell Democratic 1955 Incumbent re-elected.
Michigan 17 Sander M. Levin Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Michigan 18 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.

Minnesota[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 Tim Penny Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Vin Weber Republican 1980 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Bill Frenzel Republican 1970 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Bruce Vento Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Martin Olav Sabo Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Gerry Sikorski Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Arlan Stangeland Republican 1977 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 Jim Oberstar Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Mississippi[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 Jamie L. Whitten Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Webb Franklin Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Webb Franklin (Republican) 50.6%
  • Robert G. Clark (Democratic) 48.9%
  • Hardy Caraway (Independent) 0.5%
Mississippi 3 Gillespie V. Montgomery Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Wayne Dowdy Democratic 1981 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne Dowdy (Democratic) 55.3%
  • David Armstrong (Republican) 44.7%
Mississippi 5 Trent Lott Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Trent Lott (Republican) 84.7%
  • Arlon Coate (Democratic) 15.3%

Missouri[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Bill Clay Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Clay (Democratic) 68.3%
  • Eric Rathbone (Republican) 31.7%
Missouri 2 Robert A. Young Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Dick Gephardt Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Missouri 4 Ike Skelton Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ike Skelton (Democratic) 66.9%
  • Carl D. Russell (Republican) 33.1%
Missouri 5 Alan Wheat Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Missouri 6 Earl Thomas Coleman Republican 1976 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Gene Taylor Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Taylor (Republican) 69.6%
  • Ken Young (Democratic) 30.4%
Missouri 8 Bill Emerson Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Emerson (Republican) 65.4%
  • Bill Blue (Democratic) 34.6%
Missouri 9 Harold Volkmer Democratic 1976 Incumbent re-elected.

Montana[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Montana 1 John Patrick Williams Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Montana 2 Ron Marlenee Republican 1976 Incumbent re-elected.

Nebraska[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 Doug Bereuter Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Doug Bereuter (Republican) 74.1%
  • Monica Bauer (Democratic) 25.9%
Nebraska 2 Hal Daub Republican 1980 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 Virginia D. Smith Republican 1974 Incumbent re-elected.

Nevada[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Nevada 1 Harry Reid Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Nevada 2 Barbara Vucanovich Republican 1982 Incumbent re-elected.

New Hampshire[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 Norman D'Amours Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
New Hampshire 2 Judd Gregg Republican 1980 Incumbent re-elected.

New Jersey[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 James J. Florio Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 William J. Hughes Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James J. Howard Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James J. Howard (Democratic) 53.3%
  • Brian T. Kennedy (Republican) 45.8%
  • Frank Kurshinski Jr. (Christian) 0.5%
  • Lawrence D. Erickson (Citizens) 0.4%
New Jersey 4 Christopher H. Smith Republican 1980 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Marge Roukema Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marge Roukema (Republican) 71.2%
  • Rose Brunetto (Democratic) 28.8%
New Jersey 6 Bernard J. Dwyer Democratic 1980 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 Matthew John Rinaldo Republican 1972 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Robert A. Roe Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Robert Torricelli Democratic 1982 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Joseph G. Minish Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Dean Gallo (Republican) 55.8%
  • Joseph G. Minish (Democratic) 44.2%
New Jersey 12 James A. Courter Republican 1978 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Edwin B. Forsythe Republican 1970 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 14 Frank Joseph Guarini Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Joseph Guarini (Democratic) 65.7%
  • Edward T. Magee (Republican) 33.3%
  • Herbert H. Shaw (Independent) 1.0%

New Mexico[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Mexico 1 Manuel Lujan Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
New Mexico 2 Joe Skeen Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skeen (Republican) 74.3%
  • Peter R. York (Democratic) 25.7%
New Mexico 3 Bill Richardson Democratic 1982 Incumbent re-elected.

New York[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New York 1 William Carney Republican 1978 Incumbent re-elected.
New York 2 Thomas J. Downey Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 3 Robert J. Mrazek Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert J. Mrazek (Democratic) 51.0%
  • Robert P. Quinn (Republican) 47.9%
  • Elizabeth E. Capazzi (Right to Life) 1.1%
New York 4 Norman F. Lent Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Norman F. Lent (Republican) 68.9%
  • Sheldon Engelhard (Democratic) 29.2%
  • John J. Dunkle (Right to Life) 1.8%
New York 5 Raymond J. McGrath Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Raymond J. McGrath (Republican) 62.4%
  • Michael D'Innocenzo (Democratic) 35.3%
  • Paul F. Callahan (Right to Life) 1.6%
  • Jack Olchin (Libertarian) 0.7%
New York 6 Joseph P. Addabbo Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 7 Gary L. Ackerman Democratic 1983 Incumbent re-elected.
New York 8 James H. Scheuer Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 9 Geraldine Ferraro Democratic 1978 Incumbent retired to run for U S. Vice President.
New member elected.
Democratic hold.
New York 10 Chuck Schumer Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chuck Schumer (Democratic) 72.4%
  • John H. Fox (Republican) 26.3%
  • Alfred F. Donohue Jr. (Right to Life) 1.3%
New York 11 Edolphus Towns Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edolphus Towns (Democratic) 85.2%
  • Nathaniel Hendricks (Republican) 13.1%
  • Alfred Hamel (Con) 1.6%
New York 12 Major Owens Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Major Owens (Democratic) 90.5%
  • Joseph N. Caesar (Republican) 9.5%
New York 13 Stephen J. Solarz Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 14 Guy V. Molinari Republican 1980 Incumbent re-elected.
New York 15 S. William Green Republican 1978 Incumbent re-elected.
New York 16 Charles B. Rangel Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New York 17 Theodore S. Weiss Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Theodore S. Weiss (Democratic) 81.5%
  • Kenneth Katzman (Republican) 16.7%
  • Leonard Steinman (Con) 1.8%
New York 18 Robert Garcia Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Garcia (Democratic) 89.2%
  • Curtis Johnson (Republican) 9.3%
  • John W. Farrell (Con) 1.5%
New York 19 Mario Biaggi Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 20 Richard Ottinger Democratic 1974 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Joseph J. DioGuardi (Republican) 50.1%
  • Oren J. Teicher (Democratic) 48.2%
  • Florence T. O'Grady (Right to Life) 1.7%
New York 21 Hamilton Fish IV Republican 1968 Incumbent re-elected.
New York 22 Benjamin A. Gilman Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Benjamin A. Gilman (Republican) 68.5%
  • Bruce M. Levine (Democratic) 27.5%
  • Robert De Maggio (Right to Life) 3.9%
New York 23 Samuel S. Stratton Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New York 24 Gerald B. H. Solomon Republican 1978 Incumbent re-elected.
New York 25 Sherwood Boehlert Republican 1982 Incumbent re-elected.
New York 26 David O'Brien Martin Republican 1980 Incumbent re-elected.
New York 27 George C. Wortley Republican 1980 Incumbent re-elected.
New York 28 Matthew F. McHugh Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Matthew F. McHugh (Democratic) 56.6%
  • Constance E. Cook (Republican) 41.4%
  • Mark Masterson (Right to Life) 2.0%
New York 29 Frank Horton Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Horton (Republican) 69.6%
  • James R. Toole (Democratic) 24.3%
  • James L. Hale (Con) 4.0%
  • Donald M. Peters (Right to Life) 2.0%
New York 30 Barber Conable Republican 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Fred J. Eckert (Republican) 54.4%
  • W. Douglas Call (Democratic) 45.4%
  • Erskine Nero (Workers) 0.2%
New York 31 Jack Kemp Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Kemp (Republican) 75.0%
  • Peter J. Martinelli (Democratic) 25.0%
New York 32 John J. LaFalce Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 33 Henry J. Nowak Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry J. Nowak (Democratic) 77.6%
  • David S. Lewandowski (Republican) 22.4%
New York 34 Stan Lundine Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stan Lundine (Democratic) 54.2%
  • Jill Houghton Emery (Republican) 44.5%
  • Carol L. Fisher (Right to Life) 1.3%

North Carolina[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Walter B. Jones Sr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Tim Valentine Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tim Valentine (Democratic) 67.7%
  • Frank H. Hill (Republican) 32.3%
North Carolina 3 Charles Orville Whitley Democratic 1976 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Ike Franklin Andrews Democratic 1972 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Bill Cobey (Republican) 50.6%
  • Ike Franklin Andrews (Democratic) 49.4%
North Carolina 5 Stephen L. Neal Democratic 1974 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Charles Robin Britt Democratic 1982 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
North Carolina 7 Charlie Rose Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charlie Rose (Democratic) 59.2%
  • S. Thomas Rhodes (Republican) 40.8%
North Carolina 8 Bill Hefner Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Hefner (Democratic) 50.9%
  • Harris D. Blake (Republican) 49.1%
North Carolina 9 James G. Martin Republican 1972 Incumbent retired to run for Governor of North Carolina.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Alex McMillan (Republican) 50.1%
  • D. G. Martin (Democratic) 49.9%
North Carolina 10 James T. Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 James McClure Clarke Democratic 1982 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Bill Hendon (Republican) 51.0%
  • James McClure Clarke (Democratic) 49.0%

North Dakota[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Dakota at-large Byron Dorgan Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Byron Dorgan (Democratic) 78.7%
  • Lois Ivers Altenburg (Republican) 21.3%

Ohio[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Ohio 1 Tom Luken Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Luken (Democratic) 55.1%
  • Norman A. Murdock (Republican) 40.3%
  • Others 4.6%
Ohio 2 Bill Gradison Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Gradison (Republican) 68.6%
  • Thomas J. Porter (Democratic) 31.4%
Ohio 3 Tony P. Hall Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Ohio 4 Mike Oxley Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike Oxley (Republican) 77.5%
  • William O. Sutton (Democratic) 22.5%
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 62.7%
  • James R. Sherck (Democratic) 37.3%
Ohio 6 Bob McEwen Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob McEwen (Republican) 74.0%
  • Bob Smith (Democratic) 26.0%
Ohio 7 Mike DeWine Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike DeWine (Republican) 76.7%
  • Donald E. Scott (Democratic) 21.1%
  • Others 2.3%
Ohio 8 Tom Kindness Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Kindness (Republican) 76.9%
  • John T. Francis (Democratic) 23.1%
Ohio 9 Marcy Kaptur Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marcy Kaptur (Democratic) 54.9%
  • Frank Venner (Republican) 43.4%
  • Others 1.7%
Ohio 10 Clarence E. Miller Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Dennis E. Eckart Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Ohio 12 John Kasich Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Kasich (Republican) 69.5%
  • Richard S. Sloan (Democratic) 30.5%
Ohio 13 Don Pease Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Pease (Democratic) 66.4%
  • William G. Schaffner (Republican) 30.0%
  • Others 3.6%
Ohio 14 John F. Seiberling Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 15 Chalmers P. Wylie Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Ralph Regula Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph Regula (Republican) 72.4%
  • James Gwin (Democratic) 27.6%
Ohio 17 Lyle Williams Republican 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Jim Traficant (Democratic) 53.3%
  • Lyle Williams (Republican) 45.7%
  • Others 1.0%
Ohio 18 Douglas Applegate Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Ohio 19 Ed Feighan Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Feighan (Democratic) 55.2%
  • Matthew J. Hatchadorian (Republican) 42.7%
  • Others 2.1%
Ohio 20 Mary Rose Oakar Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Louis Stokes Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Stokes (Democratic) 82.4%
  • Robert L. Woodall (Republican) 14.7%
  • Others 2.9%

Oklahoma[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 James R. Jones Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 Mike Synar Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike Synar (Democratic) 74.1%
  • Gary K. Rice (Republican) 25.9%
Oklahoma 3 Wes Watkins Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wes Watkins (Democratic) 77.8%
  • Patrick K. Miller (Republican) 22.2%
Oklahoma 4 Dave McCurdy Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Oklahoma 5 Mickey Edwards Republican 1976 Incumbent re-elected.
Oklahoma 6 Glenn English Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Oregon[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Oregon 1 Les AuCoin Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Les AuCoin (Democratic) 53.1%
  • Bill Moshofsky (Republican) 46.9%
Oregon 2 Robert Freeman Smith Republican 1982 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Ron Wyden Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ron Wyden (Democratic) 72.3%
  • Drew Davis (Republican) 27.7%
Oregon 4 Jim Weaver Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Weaver (Democratic) 58.2%
  • Bruce Long (Republican) 41.8%
Oregon 5 Denny Smith Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Denny Smith (Republican) 54.5%
  • Ruth McFarland (Democratic) 45.5%

Pennsylvania[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 Thomas M. Foglietta Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 William H. Gray Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 Robert A. Borski Jr. Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert A. Borski Jr. (Democratic) 63.9%
  • Flora L. Becker (Republican) 35.7%
  • John J. Hughes (Independent) 0.3%
Pennsylvania 4 Joseph P. Kolter Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 5 Richard T. Schulze Republican 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Gus Yatron Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 Robert W. Edgar Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Peter H. Kostmayer Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Bud Shuster Republican 1972 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Frank G. Harrison Democratic 1982 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 12 John Murtha Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Murtha (Democratic) 69.1%
  • Thomas J. Fullard III (Republican) 29.5%
  • Joseph E. Krill (Independent) 1.4%
Pennsylvania 13 R. Lawrence Coughlin Republican 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William J. Coyne Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Donald L. Ritter Republican 1978 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 Robert Smith Walker Republican 1976 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 George Gekas Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Gekas (Republican) 72.6%
  • Stephen A. Anderson (Democratic) 27.4%
Pennsylvania 18 Doug Walgren Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 William F. Goodling Republican 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Joseph M. Gaydos Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 Tom Ridge Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Ridge (Republican) 65.4%
  • James A. Young (Democratic) 34.1%
  • Edward J. Hammer (Independent) 0.4%
Pennsylvania 22 Austin Murphy Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 William F. Clinger Jr. Republican 1978 Incumbent re-elected.

Rhode Island[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 Claudine Schneider Republican 1980 Incumbent re-elected.

South Carolina[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 Thomas F. Hartnett Republican 1980 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Floyd Spence Republican 1970 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 Butler Derrick Democratic 1974 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Carroll A. Campbell Jr. Republican 1978 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 John Spratt Democratic 1982 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 Robin Tallon Democratic 1982 Incumbent re-elected.

South Dakota[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
South Dakota at-large Tom Daschle Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Daschle (Democratic) 57.4%
  • Dale Bell (Republican) 42.6%

Tennessee[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 Jimmy Quillen Republican 1962 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 John Duncan Sr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 Marilyn Lloyd Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 Jim Cooper Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Cooper (Democratic) 75.2%
  • James Beau Seigneur (Republican) 24.8%
Tennessee 5 Bill Boner Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Al Gore Democratic 1976 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Bart Gordon (Democratic) 62.8%
  • Joe Simpkins (Republican) 37.2%
Tennessee 7 Don Sundquist Republican 1982 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Ed Jones Democratic 1969 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Harold Ford Sr. Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold Ford Sr. (Democratic) 71.5%
  • William Bryan Thompson Jr. (Republican) 28.5%

Texas[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Texas 1 Sam B. Hall Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Texas 2 Charles Wilson Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Wilson (Democratic) 59.3%
  • Louis Dugas Jr. (Republican) 40.7%
Texas 3 Steve Bartlett Republican 1982 Incumbent re-elected.
Texas 4 Ralph Hall Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph Hall (Democratic) 58.0%
  • Thomas Blow (Republican) 42.0%
Texas 5 John Wiley Bryant Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Texas 6 Phil Gramm Republican 1978 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Joe Barton (Republican) 56.6%
  • Dan Kubiak (Democratic) 43.4%
Texas 7 William Reynolds Archer Jr. Republican 1970 Incumbent re-elected.
Texas 8 Jack Fields Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Fields (Republican) 64.6%
  • Don Buford (Democratic) 35.4%
Texas 9 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Brooks (Democratic) 58.8%
  • Jim Mahan (Republican) 41.2%
Texas 10 J. J. Pickle Democratic 1963 Incumbent re-elected.
Texas 11 Marvin Leath Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 13 Jack Hightower Democratic 1974 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Beau Boulter (Republican) 53.0%
  • Jack Hightower (Democratic) 47.0%
Texas 14 William Neff Patman Democratic 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Mac Sweeney (Republican) 51.3%
  • William Neff Patman (Democratic) 48.7%
Texas 15 Kika de la Garza Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 16 Ronald D. Coleman Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Texas 17 Charles Stenholm Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Texas 18 Mickey Leland Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mickey Leland (Democratic) 78.8%
  • Glen E. Beaman (Republican) 19.0%
  • Jose Alvarado (Independent) 2.2%
Texas 19 Kent Hance Democratic 1978 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Larry Combest (Republican) 58.1%
  • Don R. Richards (Democratic) 41.9%
Texas 20 Henry B. Gonzalez Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Texas 21 Tom Loeffler Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Loeffler (Republican) 80.6%
  • Joe Sullivan (Democratic) 19.4%
Texas 22 Ron Paul Republican 1978 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Tom DeLay (Republican) 65.3%
  • Doug Williams (Republican) 34.7%
Texas 23 Abraham Kazen Democratic 1966 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 24 Martin Frost Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Martin Frost (Democratic) 59.5%
  • Bob Burk (Republican) 40.5%
Texas 25 Michael A. Andrews Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Texas 26 Tom Vandergriff Democratic 1982 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Dick Armey (Republican) 51.3%
  • Tom Vandergriff (Democratic) 48.7%
Texas 27 Solomon P. Ortiz Democratic 1982 Incumbent re-elected.

Utah[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Utah 1 James V. Hansen Republican 1980 Incumbent re-elected.
Utah 2 David Daniel Marriott Republican 1976 Incumbent retired to run for Governor of Utah.
New member elected.
Republican hold.
Utah 3 Howard C. Nielson Republican 1982 Incumbent re-elected.

Vermont[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Jim Jeffords Republican 1974 Incumbent re-elected.

Virginia[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Virginia 1 Herbert H. Bateman Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herbert H. Bateman (Republican) 59.1%
  • John J. McGlennon (Democratic) 39.8%
  • Eli Green (Independent) 1.1%
Virginia 2 G. William Whitehurst Republican 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 3 Thomas J. Bliley Jr. Republican 1980 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Norman Sisisky Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Dan Daniel Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Jim Olin Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Olin (Democratic) 53.5%
  • Ray L. Garland (Republican) 46.5%
Virginia 7 J. Kenneth Robinson Republican 1970 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Virginia 8 Stanford E. Parris Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stanford E. Parris (Republican) 55.8%
  • Richard L. Saslaw (Democratic) 43.4%
  • Donald W. Carpenter (Independent) 0.8%
Virginia 9 Rick Boucher Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Rick Boucher (Democratic) 52.0%
  • C. Jefferson Stafford (Republican) 48.0%
Virginia 10 Frank Wolf Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Wolf (Republican) 62.5%
  • John P. Flannery II (Democratic) 37.5%

Washington[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Washington 1 Joel Pritchard Republican 1972 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY John Miller (Republican) 56.3%
  • Brock Evans (Democratic) 43.7%
Washington 2 Al Swift Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Swift (Democratic) 58.6%
  • Jim Klauder (Republican) 38.6%
  • Gary Franco (Populist) 2.8%
Washington 3 Don Bonker Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Bonker (Democratic) 71.1%
  • Herb Elder (Republican) 28.9%
Washington 4 Sid Morrison Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sid Morrison (Republican) 76.1%
  • Mark Epperson (Democratic) 23.9%
Washington 5 Tom Foley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Foley (Democratic) 69.7%
  • Jack Hebner (Republican) 30.3%
Washington 6 Norman D. Dicks Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Washington 7 Mike Lowry Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Washington 8 Rod Chandler Republican 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Rod Chandler (Republican) 62.4%
  • Bob Lamson (Democratic) 37.6%

West Virginia[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Alan Mollohan Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alan Mollohan (Democratic) 54.4%
  • Jim Altmeyer (Republican) 45.6%
West Virginia 2 Harley O. Staggers Jr. Democratic 1982 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Bob Wise Democratic 1982 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Wise (Democratic) 67.9%
  • Margaret Miller (Republican) 32.1%
West Virginia 4 Nick Rahall Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Nick Rahall (Democratic) 66.7%
  • Jess T. Shumate (Republican) 33.3%

Wisconsin[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 Les Aspin Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Les Aspin (Democratic) 56.2%
  • Pete Jansson (Republican) 43.8%
Wisconsin 2 Robert W. Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Steve Gunderson Republican 1980 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Jerry Kleczka Democratic 1984 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerry Kleczka (Democratic) 66.6%
  • Robert V. Nolan (Republican) 32.8%
  • K. Rick Kissell (Lab) 0.6%
Wisconsin 5 Jim Moody Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Wisconsin 6 Tom Petri Republican 1979 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Petri (Republican) 75.8%
  • David L. Iaquinta (Democratic) 24.2%
Wisconsin 7 Dave Obey Democratic 1969 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dave Obey (Democratic) 61.2%
  • Mark G. Michaelsen (Republican) 38.8%
Wisconsin 8 Toby Roth Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Toby Roth (Republican) 67.9%
  • Paul Willems (Democratic) 30.8%
  • Gary L. Barnes (Libertarian) 0.8%
  • Cornelius D. Van Handel (Lab) 0.4%
Wisconsin 9 Jim Sensenbrenner Republican 1978 Incumbent re-elected.

Wyoming[edit]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large Dick Cheney Republican 1978 Incumbent re-elected.

See also[edit]

External links[edit]