1922 United States House of Representatives elections

1922 United States House of Representatives elections

← 1920 November 7, 1922[1] 1924 →

All 435 seats to the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  Frederick Gillett.jpg FinisGarrett.png
Leader Frederick Gillett Finis Garrett
Party Republican Democratic
Leader since May 19, 1919 March 4, 1923
Leader's seat Massachusetts-2nd Tennessee-9th
Last election 302 seats 131 seats
Seats won 225 207
Seat change Decrease 77 Increase 76

  Third party Fourth party
 
Party Farmer–Labor Socialist
Last election 0 seats 1 seat
Seats won 2 1
Seat change Increase 2 Steady

1922 House Elections in the United States.png

Speaker before election

Frederick Gillett
Republican

Elected Speaker

Frederick Gillett
Republican

The 1922 United States House of Representatives elections were held for the United States House of Representatives in November 1922 which occurred in the middle of President Warren G. Harding's term. Just as voters had expressed their distrust of Wilson in 1920 now voters had a chance to express the widespread feeling that Congress had failed to address economic problems, especially the brief but sharp economic recession of 1921-1922. Most of the seats that Republicans lost had long been held by Democrats, who now returned with an even stronger base in the major cities. [2]

The Republican Party lost a net of 77 seats to the opposition Democratic Party. The Republicans were neither unified nor well led, and they could boast of very few successes except tax cuts for the wealthy and for corporations, and higher tariffs that pleased manufacturing interest but raised consumer prices.[3] With Senator Bob La Follette as their unofficial leader, some progressives formed a small but highly vocal group on the left of the Republican Party. Former Progressives from 1912 who had supported Theodore Roosevelt mostly refused to support LaFollette, who had been a bitter enemy of Roosevelt. Republicans nonetheless retained a narrow majority, although splits in the party made it difficult for Harding to govern. In Minnesota, the Farmer–Labor Party, also gained several seats. The Democrats showed their greatest support in the industrial cities, where the Irish and German element returned to that party. In addition, there was growing support among the more recent immigrants, who had become more Americanized. Many ethnic families now had a veteran in their midst, and paid closer attention to national issues, such as the question of a bonus for veterans. There was also an expression of annoyance with the federal prohibition of beer and wine, and the closing of most saloons.[4][5]

Overall results[edit]

207 2 1 225
Democratic FL S Republican

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

House seats
Democratic
47.59%
Farmer–Labor
0.46%
Republican
51.72%
Socialist
0.23%
  6+ Republican gain
  6+ Democratic gain
  3-5 Republican gain
  3-5 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Socialist gain
  1-2 Farmer–Labor gain
  no net change
House seats by party holding plurality in state
  80+% to 100% Republican
  80+% to 100% Democratic
  60+% to 80% Republican
  60+% to 80% Democratic
  Up to 60% Republican
  Up to 60% Democratic

Special elections[edit]

District Incumbent Party First
elected
Reason and Result Candidates
New York 37 Alanson B. Houghton Republican 1918 Incumbent resigned to become United States Ambassador to Germany.
New member elected April 11, 1922.
Republican hold.
Massachusetts 16 Joseph Walsh Republican 1914 Incumbent resigned to become Justice of the Massachusetts Superior Court.
New member elected November 7, 1922.
Republican hold.
Winner was also elected to the next term, see below.

Alabama[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 John McDuffie Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Alabama 2 John R. Tyson Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Lamar Jeffers Democratic 1921 Incumbent re-elected.
Alabama 5 William B. Bowling Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Alabama 6 William B. Oliver Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Lilius Bratton Rainey Democratic 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 8 Edward B. Almon Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 9 George Huddleston Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 10 William B. Bankhead Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Arizona[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona at-large Carl Hayden Democratic 1911 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Hayden (Democratic) 75.6%
  • Emma M. Guild (Republican) 24.4%

Arkansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 William J. Driver Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 William A. Oldfield Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 John N. Tillman Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Otis Wingo Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Arkansas 5 Henderson M. Jacoway Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 6 Chester W. Taylor Democratic 1921 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 7 Tilman B. Parks Democratic 1920 Incumbent re-elected.

California[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Incumbent re-elected.
California 2 John E. Raker Democratic 1910 Incumbent re-elected.
California 3 Charles F. Curry Republican 1912 Incumbent re-elected.
California 4 Julius Kahn Republican 1898 Incumbent re-elected.
California 5 John I. Nolan Republican 1912 Incumbent re-elected.
California 6 James H. MacLafferty Republican 1922 Incumbent re-elected.
California 7 Henry E. Barbour Republican 1918 Incumbent re-elected.
California 8 Arthur M. Free Republican 1920 Incumbent re-elected.
California 9 Walter F. Lineberger Republican 1920 Incumbent re-elected.
California 10 Henry Z. Osborne Republican 1916 Incumbent re-elected.
Incumbent died February 8, 1923 before the new Congress, leading to a special election.
California 11 Phil Swing Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phil Swing (Republican) 91.4%
  • George Bauer (S) 8.6%

Colorado[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 William Newell Vaile Republican 1918 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Charles Bateman Timberlake Republican 1914 Incumbent re-elected.
Colorado 3 Guy Urban Hardy Republican 1918 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Edward Thomas Taylor Democratic 1908 Incumbent re-elected.

Connecticut[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 E. Hart Fenn Republican 1920 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 Richard P. Freeman Republican 1914 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 John Q. Tilson Republican 1914 Incumbent re-elected.
Connecticut 4 Schuyler Merritt Republican 1916 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 James P. Glynn Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Delaware[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large Caleb R. Layton Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY William H. Boyce (Democratic) 53.9%
  • Caleb R. Layton (Republican) 44.9%
  • Frank A. Houck (Independent) 1.3%

Florida[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 Herbert J. Drane Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Florida 2 Frank Clark Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Florida 3 John H. Smithwick Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Florida 4 William J. Sears Democratic 1914 Incumbent re-elected.

Georgia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 James W. Overstreet Democratic 1916 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Robert Lee Moore (Democratic) 90.0%
  • D. H. Clarke (Republican) 6.9%
  • P. M. Anderson (Republican) 3.2%
Georgia 2 Frank Park Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Charles R. Crisp Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Georgia 4 William C. Wright Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Georgia 5 William D. Upshaw Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Georgia 6 James W. Wise Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Gordon Lee Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Georgia 8 Charles H. Brand Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Thomas Montgomery Bell Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 11 William C. Lankford Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Georgia 12 William W. Larsen Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Idaho[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Burton L. French Republican 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Burton L. French (Republican) 46.8%
  • George Waters (Democratic) 26.7%
  • W. W. Deal (Progressive) 26.5%
Idaho 2 Addison T. Smith Republican 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Addison T. Smith (Republican) 47.8%
  • W. P. Whitaker (Democratic) 28.6%
  • Dow Dunning (Progressive) 23.7%

Illinois[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 Martin B. Madden Republican 1904 Incumbent re-elected.
Illinois 2 James R. Mann Republican 1896 Incumbent re-elected.
Illinois 3 Elliott W. Sproul Republican 1920 Incumbent re-elected.
Illinois 4 John W. Rainey Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 6 John J. Gorman Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 7 M. Alfred Michaelson Republican 1920 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Stanley H. Kunz Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Frederick A. Britten Republican 1912 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Carl R. Chindblom Republican 1918 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Ira C. Copley Republican 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 12 Charles Eugene Fuller Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 13 John C. McKenzie Republican 1910 Incumbent re-elected.
Illinois 14 William J. Graham Republican 1916 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Edward John King Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Clifford Ireland Republican 1916 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 17 Frank H. Funk Republican 1920 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Joseph Gurney Cannon Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 19 Allen F. Moore Republican 1920 Incumbent re-elected.
Illinois 20 Guy L. Shaw Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 21 Loren E. Wheeler Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 22 William A. Rodenberg Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 23 Edwin B. Brooks Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 24 Thomas Sutler Williams Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 25 Edward E. Denison Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Richard Yates Jr. Republican 1918 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Winnifred S. M. Huck Republican 1921 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.

Indiana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Oscar R. Luhring Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Indiana 2 Oscar E. Bland Republican 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Indiana 3 James W. Dunbar Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Frank Gardner (Democratic) 53.8%
  • Samuel A. Lambdin (Republican) 46.2%
Indiana 4 John S. Benham Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Indiana 5 Everett Sanders Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Richard N. Elliott Republican 1918 Incumbent re-elected.
Indiana 7 Merrill Moores Republican 1914 Incumbent re-elected.
Indiana 8 Albert H. Vestal Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Fred S. Purnell Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 10 William R. Wood Republican 1914 Incumbent re-elected.
Indiana 11 Milton Kraus Republican 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Indiana 12 Louis W. Fairfield Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 13 Andrew J. Hickey Republican 1918 Incumbent re-elected.

Iowa[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 William F. Kopp Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William F. Kopp (Republican) 65.0%
  • John M. Lindley (Democratic) 34.3%
  • Arthur W. Saarman (Independent) 0.7%
Iowa 2 Harry E. Hull Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harry E. Hull (Republican) 51.4%
  • Wayne G. Cook (Democratic) 47.9%
  • William E. McIntosh (Independent) 0.7%
Iowa 3 Burton E. Sweet Republican 1914 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.
  • Green tickY Thomas J. B. Robinson (Republican) 57.6%
  • Fred P. Hageman (Democratic) 40.6%
  • L. E. Eikelburg (Independent) 1.8%
Iowa 4 Gilbert N. Haugen Republican 1898 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Cyrenus Cole Republican 1921 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Cyrenus Cole (Republican) 68.0%
  • G. A. Smith (Democratic) 32.0%
Iowa 6 C. William Ramseyer Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY C. William Ramseyer (Republican) 61.9%
  • James E. Craven (Democratic) 37.7%
  • L. D. Reid (Independent) 0.5%
Iowa 7 Cassius C. Dowell Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Cassius C. Dowell (Republican) 62.3%
  • Winfred E. Robb (Democratic) 36.6%
  • Charles Gay (Independent) 1.1%
Iowa 8 Horace M. Towner Republican 1910 Incumbent re-elected.
Iowa 9 William R. Green Republican 1910 Incumbent re-elected.
Iowa 10 Lester J. Dickinson Republican 1918 Incumbent re-elected.
Iowa 11 William D. Boies Republican 1918 Incumbent re-elected.

Kansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Daniel R. Anthony Jr. Republican 1906 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Edward C. Little Republican 1916 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Philip P. Campbell Republican 1902 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Kansas 4 Homer Hoch Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kansas 5 James G. Strong Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Strong (Republican) 56.3%
  • Clarence E. Hatfield (Democratic) 43.7%
Kansas 6 Hays B. White Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kansas 7 Jasper Napoleon Tincher Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kansas 8 Richard E. Bird Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Kentucky[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Alben Barkley Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alben Barkley (Democratic) 68.3%
  • F. M. McCain (Republican) 31.7%
Kentucky 2 David Hayes Kincheloe Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Robert Y. Thomas Jr. Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Ben Johnson Democratic 1906 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ben Johnson (Democratic) 93.1%
  • P. N. Woodruff (Republican) 6.9%
Kentucky 5 Charles F. Ogden Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Kentucky 6 Arthur B. Rouse Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 J. Campbell Cantrill Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Kentucky 8 Ralph Waldo Emerson Gilbert Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Kentucky 9 William Jason Fields Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Kentucky 10 John W. Langley Republican 1906 Incumbent re-elected.
Kentucky 11 John M. Robsion Republican 1918 Incumbent re-elected.

Louisiana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 James O'Connor Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Henry Garland Dupré Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Whitmell P. Martin Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 John N. Sandlin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Riley Joseph Wilson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 George K. Favrot Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 Ladislas Lazaro Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 James Benjamin Aswell Democratic 1912 Incumbent re-elected.

Maine[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Carroll L. Beedy Republican 1920 Incumbent re-elected.
Maine 2 Wallace H. White Jr. Republican 1916 Incumbent re-elected.
Maine 3 John E. Nelson Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Nelson (Republican) 58.4%
  • Leon O. Tebbetts (Democratic) 41.6%
Maine 4 Ira G. Hersey Republican 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ira G. Hersey (Republican) 60.8%
  • James W. Sewall (Democratic) 39.2%

Maryland[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 T. Alan Goldsborough Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Maryland 2 Albert A. Blakeney Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Maryland 3 John P. Hill Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John P. Hill (Republican) 67.3%
  • Anthony Dimarco (Democratic) 30.2%
  • Samuel M. Neistadt (Socialist Labor) 1.7%
  • Verne L. Reynolds (Lab) 0.9%
Maryland 4 J. Charles Linthicum Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Sydney Emanuel Mudd II Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sydney Emanuel Mudd II (Republican) 50.8%
  • Clarence M. Roberts (Democratic) 45.1%
  • Chester F. Gannon (Independent) 2.2%
  • F. W. Hartley-Hellyer (Independent) 1.0%
  • Louis F. Guillotte (Lab) 1.0%
Maryland 6 Frederick N. Zihlman Republican 1916 Incumbent re-elected.

Massachusetts[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Frederick H. Gillett Republican 1892 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Calvin D. Paige Republican 1913 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Samuel E. Winslow Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 John Jacob Rogers Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 Abram Andrew Republican 1921 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Abram Andrew (Republican) 77.0%
  • Charles I. Pettingell (Democratic) 23.0%
Massachusetts 7 Robert S. Maloney Republican 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Massachusetts 8 Frederick W. Dallinger Republican 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Charles L. Underhill Republican 1920 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Peter Francis Tague Democratic 1914/1919 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 George H. Tinkham Republican 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 James A. Gallivan Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Robert Luce Republican 1918 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Louis A. Frothingham Republican 1920 Incumbent re-elected.
Massachusetts 15 William S. Greene Republican 1898 Incumbent re-elected.
Massachusetts 16 Joseph Walsh Republican 1914 Incumbent resigned to become Justice of the Massachusetts Superior Court.
New member elected.
Republican hold.
Winner was also elected to finish the term, see above.

Michigan[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 George P. Codd Republican 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1918 Incumbent re-elected.
Michigan 3 John M. C. Smith Republican 1921 Incumbent re-elected.
Michigan 4 John C. Ketcham Republican 1920 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Carl E. Mapes Republican 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl E. Mapes (Republican) 71.0%
  • Claude O. Taylor (Democratic) 29.0%
Michigan 6 Patrick H. Kelley Republican 1914 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.
Michigan 7 Louis C. Cramton Republican 1912 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Joseph W. Fordney Republican 1898 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 9 James C. McLaughlin Republican 1906 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Frank D. Scott Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank D. Scott (Republican) 69.3%
  • Robert H. Rayburn (Democratic) 30.7%
Michigan 12 W. Frank James Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY W. Frank James (Republican) 79.4%
  • Frederick Kappler (Democratic) 20.6%
Michigan 13 Vincent M. Brennan Republican 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.

Minnesota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 Sydney Anderson Republican 1910 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Frank Clague Republican 1920 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Charles Russell Davis Republican 1902 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Oscar Keller Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Oscar Keller (Republican) 58.7%
  • Paul E. Doty (Democratic) 35.6%
  • O. J. McCartney (Independent) 5.7%
Minnesota 5 Walter Newton Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Walter Newton (Republican) 53.8%
  • John R. Coan (Democratic) 46.2%
Minnesota 6 Harold Knutson Republican 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold Knutson (Republican) 60.9%
  • Peter J. Seberger (Independent) 31.7%
  • John Knutsen (Independent) 7.4%
Minnesota 7 Andrew J. Volstead Republican 1902 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Farmer–Labor gain.
Minnesota 8 Oscar J. Larson Republican 1918 Incumbent re-elected.
Minnesota 9 Halvor Steenerson Republican 1902 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Farmer–Labor gain.
Minnesota 10 Thomas D. Schall Republican 1914 Incumbent re-elected.

Mississippi[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Bill G. Lowrey Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill G. Lowrey (Democratic) 94.7%
  • William McDonough (Republican) 5.3%
Mississippi 3 Benjamin G. Humphreys II Democratic 1902 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Thomas U. Sisson Democratic 1908 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Jeff Busby (Democratic) 98.2%
  • R. H. DeKay (Republican) 1.8%
Mississippi 5 Ross A. Collins Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ross A. Collins (Democratic) 96.3%
  • Sherry B. Smith (Republican) 3.3%
  • A. E. Lange (Independent) 0.4%
Mississippi 6 Paul B. Johnson Sr. Democratic 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 7 Percy E. Quin Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Percy E. Quin (Democratic) 97.4%
  • H. C. Turley (Republican) 2.6%
Mississippi 8 James W. Collier Democratic 1908 Incumbent re-elected.

Missouri[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Frank C. Millspaugh Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 2 William W. Rucker Democratic 1898 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 3 Henry F. Lawrence Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 4 Charles L. Faust Republican 1920 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Edgar C. Ellis Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 6 William O. Atkeson Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 7 Roscoe C. Patterson Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 8 Sidney C. Roach Republican 1920 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Theodore W. Hukriede Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Clarence Cannon (Democratic) 56.6%
  • Theodore W. Hukriede (Republican) 43.4%
Missouri 10 Cleveland A. Newton Republican 1918 Incumbent re-elected.
Missouri 11 Harry B. Hawes Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Missouri 12 Leonidas C. Dyer Republican 1914 Incumbent re-elected.
Missouri 13 Marion E. Rhodes Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 14 Edward D. Hays Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 15 Isaac V. McPherson Republican 1918 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Missouri 16 Samuel A. Shelton Republican 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.

Montana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Washington J. McCormick Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Montana 2 Carl W. Riddick Republican 1918 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.
  • Green tickY Scott Leavitt (Republican) 54.3%
  • Preston B. Moss (Democratic) 45.7%

Nebraska[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 C. Frank Reavis Republican 1914 Incumbent reigned.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY John H. Morehead (Democratic) 49.2%
  • Walter L. Anderson (Republican) 45.3%
  • A. L. Tidd (Progressive) 3.2%
  • E. Luella Barton (Prohibition) 2.4%
Nebraska 2 Albert W. Jefferis Republican 1918 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.
  • Green tickY Willis G. Sears (Republican) 48.2%
  • James H. Hanley (Democratic) 46.2%
  • Roy M. Harrop (Progressive) 5.6%
Nebraska 3 Robert E. Evans Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Edgar Howard (Democratic) 48.4%
  • Robert E. Evans (Republican) 45.7%
  • John Havekost (Progressive) 5.9%
Nebraska 4 Melvin O. McLaughlin Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin O. McLaughlin (Republican) 51.0%
  • H. B. Cummins (Democratic) 43.8%
  • John A. Schmidt (Progressive) 5.2%
Nebraska 5 William E. Andrews Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Ashton C. Shallenberger (Democratic) 45.9%
  • William E. Andrews (Republican) 43.4%
  • S. J. Franklin (Progressive) 10.7%
Nebraska 6 Moses P. Kinkaid Republican 1902 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Robert G. Simmons (Republican) 51.3%
  • Charles W. Beal (Democratic) 44.2%
  • John A. Smith (Independent) 4.5%

Nevada[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large Samuel S. Arentz Republican 1920 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Democratic gain.

New Hampshire[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Sherman Everett Burroughs Republican 1916 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
New Hampshire 2 Edward Hills Wason Republican 1914 Incumbent re-elected.

New Jersey[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Francis F. Patterson Jr. Republican 1920 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Isaac Bacharach Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 T. Frank Appleby Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Elmer H. Geran (Democratic) 50.3%
  • T. Frank Appleby (Republican) 49.7%
New Jersey 4 Elijah C. Hutchinson Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Charles Browne (Democratic) 52.8%
  • Elijah C. Hutchinson (Republican) 47.2%
New Jersey 5 Ernest R. Ackerman Republican 1918 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Randolph Perkins Republican 1920 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 Amos H. Radcliffe Republican 1918 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 8 Herbert W. Taylor Republican 1920 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 9 Richard W. Parker Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 10 Frederick R. Lehlbach Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Archibald E. Olpp Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY John J. Eagan (Democratic) 66.8%
  • Archibald E. Olpp (Republican) 30.8%
  • James M. Reilly (Socialist Labor) 1.6%
  • Charles A. Eypper (Independent) 0.8%
New Jersey 12 Charles F. X. O'Brien Democratic 1920 Incumbent re-elected.

New Mexico[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large Nestor Montoya Republican 1920 Incumbent died.
New member elected.
Democratic gain.

New York[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Frederick C. Hicks Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 2 John J. Kindred Democratic 1920 Incumbent re-elected.
New York 3 John Kissel Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 5 Ardolph L. Kline Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 6 Warren I. Lee Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 7 Michael J. Hogan Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 8 Charles G. Bond Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 9 Andrew Petersen Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 10 Lester D. Volk Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 11 Daniel J. Riordan Democratic 1906 Incumbent re-elected.
New York 12 Meyer London Socialist 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 13 Christopher D. Sullivan Democratic 1916 Incumbent re-elected.
New York 14 Nathan D. Perlman Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 15 Thomas J. Ryan Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 16 W. Bourke Cockran Democratic 1920 Incumbent re-elected.
New York 17 Ogden L. Mills Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 18 John F. Carew Democratic 1912 Incumbent re-elected.
New York 19 Walter M. Chandler Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 20 Isaac Siegel Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 21 Martin C. Ansorge Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 22 Anthony J. Griffin Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 23 Albert B. Rossdale Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Frank Oliver (Democratic) 56.5%
  • Albert B. Rossdale (Republican) 28.2%
  • Salvatore Ninfo (Socialist Labor) 13.9%
  • Luigi Miscione (Independent) 0.7%
  • Luigi Antonio (Independent) 0.4%
  • Leo Boeder (Prohibition) 0.3%
New York 24 Benjamin L. Fairchild Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 25 James W. Husted Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 26 Hamilton Fish Jr. Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 27 Charles B. Ward Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 28 Peter G. Ten Eyck Democratic 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New York 29 James S. Parker Republican 1912 Incumbent re-elected.
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 31 Bertrand Snell Republican 1915 Incumbent re-elected.
New York 32 Luther W. Mott Republican 1910 Incumbent re-elected.
New York 33 Homer P. Snyder Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 34 John D. Clarke Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 35 Walter W. Magee Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 36 Norman J. Gould Republican 1915 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY John Taber (Republican) 65.5%
  • David J. Sims (Democratic) 34.5%
New York 37 Lewis Henry Republican 1922 (Special) Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
New York 38 Thomas B. Dunn Republican 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
New York 39 Archie D. Sanders Republican 1916 Incumbent re-elected.
New York 40 S. Wallace Dempsey Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 41 Clarence MacGregor Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 42 James M. Mead Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.

North Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Hallett Sydney Ward Democratic 1920 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Claude Kitchin Democratic 1900 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Samuel M. Brinson Democratic 1918 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 4 Edward W. Pou Democratic 1900 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward W. Pou (Democratic) 66.7%
  • F. Eugene Hester (Republican) 33.3%
North Carolina 5 Charles Manly Stedman Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Homer L. Lyon Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Homer L. Lyon (Democratic) 74.0%
  • William J. McDonald (Republican) 26.0%
North Carolina 7 William C. Hammer Democratic 1920 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1920 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Zebulon Weaver Democratic 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Zebulon Weaver (Democratic) 57.2%
  • Ralph R. Fisher (Republican) 42.8%

North Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota 1 Olger B. Burtness Republican 1920 Incumbent re-elected.
North Dakota 2 George M. Young Republican 1912 Incumbent re-elected.
North Dakota 3 James H. Sinclair Republican 1918 Incumbent re-elected.

Ohio[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Nicholas Longworth Republican 1914 Incumbent re-elected.
Ohio 2 Ambrose E. B. Stephens Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Roy G. Fitzgerald Republican 1920 Incumbent re-elected.
Ohio 4 John L. Cable Republican 1920 Incumbent re-elected.
Ohio 5 Charles J. Thompson Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 6 Charles C. Kearns Republican 1914 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Simeon D. Fess Republican 1914 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.
Ohio 8 R. Clint Cole Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY R. Clint Cole (Republican) 52.1%
  • H. H. Hartmann (Democratic) 47.9%
Ohio 9 William W. Chalmers Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 10 Israel M. Foster Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Edwin D. Ricketts Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 12 John C. Speaks Republican 1920 Incumbent re-elected.
Ohio 13 James T. Begg Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 14 Charles L. Knight Republican 1920 Incumbent retired to run for Governor
Democratic gain.
Ohio 15 C. Ellis Moore Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY C. Ellis Moore (Republican) 51.4%
  • James R. Alexander (Democratic) 47.1%
  • F. J. Ash (Independent) 1.6%
Ohio 16 Joseph H. Himes Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 17 William M. Morgan Republican 1920 Incumbent re-elected.
Ohio 18 B. Frank Murphy Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 19 John G. Cooper Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John G. Cooper (Republican) 59.3%
  • W. B. Kilpatrick (Democratic) 40.7%
Ohio 20 Miner G. Norton Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 21 Harry C. Gahn Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 22 Theodore E. Burton Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Theodore E. Burton (Republican) 73.4%
  • William J. Zoul (Democratic) 26.1%
  • D. B. Washburn (Independent) 0.5%

Oklahoma[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Thomas Alberter Chandler Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Oklahoma 2 Alice M. Robertson Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY William W. Hastings (Democratic) 57.7%
  • Alice M. Robertson (Republican) 41.7%
  • S. M. Gipson (Independent) 0.6%
Oklahoma 3 Charles D. Carter Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Joseph C. Pringey Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Oklahoma 5 Fletcher B. Swank Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Oklahoma 6 L. M. Gensman Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Elmer Thomas (Democratic) 56.6%
  • L. M. Gensman (Republican) 42.2%
  • J. V. Kolachny (Socialist Labor) 1.1%
  • Alonzo Turner (Independent) 0.1%
Oklahoma 7 James V. McClintic Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Oklahoma 8 Manuel Herrick Republican 1920 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.

Oregon[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 Willis C. Hawley Republican 1906 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Nicholas J. Sinnott Republican 1912 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Clifton N. McArthur Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Elton Watkins (Democratic) 47.6%
  • Clifton N. McArthur (Republican) 46.3%
  • Robert G. Duncan (Independent) 3.3%
  • F. T. Johns (Lab) 2.8%

Pennsylvania[edit]


Pennsylvania was one of the only states to conduct redistricting between 1920 and 1922, when no nationwide reapportionment occurred. Incumbents have been shown in the most closely corresponding new districts. The four districts shown as new below replaced the four at-large seats used previously; since the at-large seats were all Republican held, the new districts are only nominally Republican gains.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 William S. Vare Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 George S. Graham Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 Harry C. Ransley Republican 1920 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 4 George W. Edmonds Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 5 James J. Connolly Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James J. Connolly (Republican) 76.4%
  • James J. Sweeney (Democratic) 18.9%
  • Henry Close (Socialist Labor) 3.3%
  • Charles Bergen (Voters' League) 0.8%
  • Oliver Wingert (SingleTax) 0.4%
  • James Connolly (Welfare) 0.3%
Pennsylvania 6 None (district created) Republican gain.
Pennsylvania 7 George P. Darrow
Redistricted from 6th district district
Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Thomas S. Butler
Redistricted from 7th district district
Republican 1896 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Henry Winfield Watson
Redistricted from 8th district district
Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 William Walton Griest
Redistricted from 9th district district
Republican 1908 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Charles Robert Connell
Redistricted from 10th district district
Republican 1920 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Laurence H. Watres (Republican) 50.1%
  • Patrick McLane (Democratic) 48.5%
  • George Hart (Independent) 1.4%
Pennsylvania 12 Clarence Dennis Coughlin
Redistricted from 11th district district
Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY John J. Casey (Democratic) 54.1%
  • Clarence Dennis Coughlin (Republican) 45.9%
Pennsylvania 13 John Reber
Redistricted from 12th district district
Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 14 Fred B. Gernerd
Redistricted from 13th district district
Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 15 Louis T. McFadden
Redistricted from 14th district district
Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 Edgar R. Kiess
Redistricted from 15th district district
Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 I. Clinton Kline
Redistricted from 16th district district
Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 18 Benjamin K. Focht
Redistricted from 17th district district
Republican 1914 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 19 Aaron Shenk Kreider
Redistricted from 18th district district
Republican 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 20 John M. Rose
Redistricted from 19th district district
Republican 1916 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY George M. Wertz (Republican) 42.0%
  • Warren Worth Bailey (Democratic) 40.9%
  • R. M. Palmer (Independent) 9.1%
  • Faber V. McCoskey (Lab) 8.0%
Pennsylvania 21 Evan J. Jones Republican 1918 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 22 Edward S. Brooks
Redistricted from 20th district district
Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 23 None (district created) Republican gain.
Pennsylvania 24 Samuel Austin Kendall
Redistricted from 23rd district district
Republican 1918 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Henry Wilson Temple
Redistricted from 24th district district
Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 None (district created) Republican gain.
Pennsylvania 27 Nathan Leroy Strong Republican 1916 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 28 Harris J. Bixler Republican 1920 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 29 Milton W. Shreve
Redistricted from 25th district district
Republican 1918 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 William H. Kirkpatrick
Redistricted from 26th district district
Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 31 Adam M. Wyant
Redistricted from 22nd district district
Republican 1920 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 32 Stephen Geyer Porter
Redistricted from 29th district district
Republican 1910 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 33 Melville Clyde Kelly
Redistricted from 30th district district
Republican 1916 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 34 John M. Morin
Redistricted from 31st district district
Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 35 None (district created) Republican gain.
Pennsylvania 36 Guy E. Campbell
Redistricted from 32nd district district
Democratic 1916 Incumbent re-elected in a different party.
Republican gain.

Rhode Island[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Clark Burdick Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clark Burdick (Republican) 54.1%
  • George F. O'Shaunessy (Democratic) 45.9%
Rhode Island 2 Walter R. Stiness Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Rhode Island 3 Ambrose Kennedy Republican 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.

South Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 W. Turner Logan Democratic 1920 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 James F. Byrnes Democratic 1910 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 Frederick H. Dominick Democratic 1916 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 John J. McSwain Democratic 1920 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 William F. Stevenson Democratic 1917 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 Philip H. Stoll Democratic 1919 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 7 Hampton P. Fulmer Democratic 1920 Incumbent re-elected.

South Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Charles A. Christopherson Republican 1918 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Royal C. Johnson Republican 1918 Incumbent re-elected.
South Dakota 3 William Williamson Republican 1920 Incumbent re-elected.

Tennessee[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1920 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 J. Will Taylor Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Will Taylor (Republican) 64.3%
  • Rupert Reynolds (Democratic) 35.7%
Tennessee 3 Joseph Edgar Brown Republican 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Tennessee 4 Wynne F. Clouse Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Cordell Hull (Democratic) 62.6%
  • Wynne F. Clouse (Republican) 37.4%
Tennessee 5 Ewin L. Davis Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Joseph W. Byrns Sr. Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Lemuel P. Padgett Democratic 1900 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 8 Lon A. Scott Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Tennessee 9 Finis J. Garrett Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Tennessee 10 Hubert Fisher Democratic 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hubert Fisher (Democratic) 89.1%
  • Thomas C. Phelan (Republican) 10.9%

Texas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Eugene Black Democratic 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Eugene Black (Democratic) 93.5%
  • G. T. Bartlett (Republican) 6.5%
Texas 2 John C. Box Democratic 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Box (Democratic) 94.8%
  • C. A. Lord (Republican) 5.2%
Texas 3 Morgan G. Sanders Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Rayburn (Democratic) 91.1%
  • C. A. Gray (Republican) 8.9%
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Texas 6 Rufus Hardy Democratic 1906 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 7 Clay Stone Briggs Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Texas 8 Daniel E. Garrett Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 10 James P. Buchanan Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 11 Tom Connally Democratic 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Connally (Democratic) 90.8%
  • R. A. Hanrick (Republican) 9.2%
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 Incumbent re-elected.
Texas 13 Guinn Williams Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Texas 14 Harry M. Wurzbach Republican 1920 Incumbent re-elected.
Texas 15 John Nance Garner Democratic 1902 Incumbent re-elected.
Texas 16 Claude Benton Hudspeth Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Texas 17 Thomas L. Blanton Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 18 John Marvin Jones Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Utah[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Don B. Colton Republican 1920 Incumbent re-elected.
Utah 2 Elmer O. Leatherwood Republican 1920 Incumbent re-elected.

Vermont[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont 1 Frank L. Greene Republican 1910 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.
Vermont 2 Porter H. Dale Republican 1914 Incumbent re-elected.

Virginia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY S. Otis Bland (Democratic) 83.6%
  • George N. Wise (Republican) 14.4%
  • J. J. Jones (Republican) 2.0%
Virginia 2 Joseph T. Deal Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph T. Deal (Democratic) 86.6%
  • P. S. Stephenson (Republican) 12.3%
  • W. W. Foreman (Republican) 1.2%
Virginia 3 Andrew Jackson Montague Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Patrick H. Drewry Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Patrick H. Drewry (Democratic) 86.2%
  • Herbert Rogers (Republican) 12.3%
  • W. H. Gill (Independent) 1.5%
Virginia 5 J. Murray Hooker Democratic 1921 Incumbent re-elected.
Virginia 6 James P. Woods Democratic 1919 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Virginia 7 Thomas W. Harrison Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Virginia 8 R. Walton Moore Democratic 1919 Incumbent re-elected.
Virginia 9 C. Bascom Slemp Republican 1907 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Virginia 10 Henry St. George Tucker III Democratic 1922 Incumbent re-elected.

Washington[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 John Franklin Miller Republican 1916 Incumbent re-elected.
Washington 2 Lindley H. Hadley Republican 1914 Incumbent re-elected.
Washington 3 Albert Johnson Republican 1912 Incumbent re-elected.
Washington 4 John W. Summers Republican 1918 Incumbent re-elected.
Washington 5 J. Stanley Webster Republican 1918 Incumbent re-elected.

West Virginia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Benjamin L. Rosenbloom Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Benjamin L. Rosenbloom (Republican) 52.6%
  • Raymond Kenny (Democratic) 47.3%
  • John H. Snider (Independent) 0.1%
West Virginia 2 George M. Bowers Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
West Virginia 3 Stuart F. Reed Republican 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stuart F. Reed (Republican) 50.5%
  • Eskridge H. Morton (Democratic) 49.5%
West Virginia 4 Harry C. Woodyard Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
West Virginia 5 Wells Goodykoontz Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
West Virginia 6 Leonard S. Echols Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Wisconsin[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Henry A. Cooper Republican 1920 Incumbent re-elected.
Wisconsin 2 Edward Voigt Republican 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Voigt (Republican) 80.9%
  • William F. Schanen (Democratic) 19.1%
Wisconsin 3 John M. Nelson Republican 1920 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 John C. Kleczka Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 5 William H. Stafford Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Socialist Labor gain.
Wisconsin 6 Florian Lampert Republican 1918 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Joseph D. Beck Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph D. Beck (Republican) 87.5%
  • Bert A. Jollivette (Democratic) 12.5%
Wisconsin 8 Edward E. Browne Republican 1912 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 David Guy Classon Republican 1916 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 10 James A. Frear Republican 1912 Incumbent re-elected.
Wisconsin 11 Adolphus Peter Nelson Republican 1918 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.

Wyoming[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large Franklin Wheeler Mondell Republican 1898 Incumbent retired to run for U. S. Senate
Republican hold.

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ September 11, 1922, in Maine
  2. ^ James Ciment, Encyclopedia of the Jazz Age: From the end of World War I to the Great Crash (2008) 1:195-96
  3. ^ Ciment, 195-96.
  4. ^ David Burner, The Politics of Provincialism: The Democratic party in transition, 1918-1932 (1968)
  5. ^ Ciment, Encyclopedia of the Jazz Age (2008) 1:195-96, 263-64, 2:298-305, 2:519-23
  6. ^ http://www.ourcampaigns.com/ContainerHistory.html?ContainerID=3112
  7. ^ Number of assessed polls, registered voters and persons who voted in each voting precinct in the Commonwealth of Massachusetts at the state, city and town elections. Massachusetts. Office of the Secretary of State. 1921–1922. p. 416.

Further reading[edit]

  • Berner, David. The Politics of Provincialism: The Democratic party in transition, 1918-1932 (1968)
  • Ciment, ed., James. Encyclopedia of the Jazz Age: From the end of World War I to the Great Crash (2008)